Rozwój osobisty hit czy kit?
11 grudnia, 2017O odwadze bycia sobą
21 stycznia, 2018Nowy rok, nowa/y ja! – znasz to? Myślę, że większość z nas, chociaż raz powiedziała te słowa do siebie, przeczytała w postach znajomych na facebooku, bądź nagłówkach artykułów . Tak jak i wiele innych haseł to zachęca do robienia postanowień, wyznaczania sobie celów i stawania się lepszym. Postanowienia, które chcemy zrealizować w nowym roku zazwyczaj dotyczą rzucenia palenia, zrzucenia wagi oraz ograniczenia fast foodów. Jeśli tak wyglądały Twoje postanowienia noworoczne dotychczas to nic dziwnego, że po chwili traciłeś motywację by je realizować. W poniższym wpisie znajdziesz wskazówki jak wyznaczać sobie cele, aby je osiągnąć. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać, jeśli będziesz kierować się poniższymi punktami i rzeczywiście będziesz pragnąc realizacji swoich celów to sukces przed Tobą.
Cel to marzenie z datą realizacji czyli kilka słów o tym jak osiągać cele?
1. JAKI JEST TWÓJ CEL? ZAPISZ GO!
Aby łatwiej było Ci przejść przez cały proces, proponuję pracę na przykładzie. Wiele kobiet chce pracować w nowym roku nad utratą wagi. Postanawiają zapisać się na siłownię, wprowadzić zdrowszą dietę. Nazwijmy ten cel ogólnie: chcą schudnąć.
ĆWICZENIE nr 1
Napisz na kartce swój ogólny cel albo cele.
Nieprzypadkowo Cię o to proszę. Zapisywanie zwiększa prędkość ich osiągania. Brian Tracy stwierdził: „Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami”. Zgadzam się, zapisywanie uwalnia nasz umysł od myślenia o rzeczach, które musimy zrobić. Zwalnia nas z ciągłego myślenia, dopinania w głowie szczegółów i obawy, że coś nam umknie, że zapomnimy o temacie. Nic takiego się nie wydarzy, jeśli wszystkie te rzeczy będziemy zapisywali w jednym miejscu. Notując pomysły czy rzeczy, które musimy zrobić, mamy większą jasność i świadomość tego, co dokładnie chcemy osiągnąć.
Często słyszę od osób, które przychodzą do mnie na coaching, że pomimo starań nie widzą efektów swojej pracy a wynik nie spełnia ich oczekiwań. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że nie do końca wiedzą, jakiego dokładnie efektu się spodziewali. Uświadamiają sobie, że wyznaczają sobie cel, ale nie widzą, dokąd idą, więc łatwo się zgubić po drodze. Po zapisaniu swojego celu i w kolejnych krokach dążenia do niego (czasem kilka scenariuszy drogi,) wszystko jest jasne. Człowiek, pomimo świadomości jak dużo pracy przed nim, ma w sobie spokój, że wszystko jest pod kontrolą. Dzięki regularnemu zapisywaniu i śledzeniu postępów pracy mamy realniejsze podejście do zadań.
2. CEL CZY CELE? ILE CELÓW WYZNACZYĆ?
Można powiedzieć, że z celami jest jak z priorytetami, gdy masz ich więcej niż trzy, to nie masz żadnego. Dlaczego? Jest ich po prostu za dużo i nie wiadomo, na czym się skupić. Nasze cele są naszymi priorytetami, skoro decydujemy się nimi zająć i poświęcić im czas. Może się zdarzyć, że na liście Twoich celów znajdują się więcej niż trzy pozycje i z żadnej nie chcesz zrezygnować, to dobrze, zostaw je na swojej liście. Może się okazać, że część z nich skreślisz po skończeniu wszystkich ćwiczeń. Być może, niektóre z nich nie przejdą próby czasu, za kilka dni uznasz, że owszem cel jest dla Ciebie ważny, ale nie teraz. Wrócisz do pracy nad nim za jakiś czas. W tym momencie na liście powinno się znaleźć wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Na selekcję, analizę i ewentualne łączenie celów będzie jeszcze czas.
3. CHCESZ TEGO CZY POTRZEBUJESZ?
Zanim przejdziesz do ćwiczeń, chciałabym żebyś zastanowił się, dlaczego tak naprawdę chcesz zrealizować swój cel? Chcesz to zrobić dla siebie, czy dla kogoś? Jeśli nie dla siebie to, dla kogo konkretnie?
Zdarza sie, iż niektóre z celów realizujemy, ponieważ po prostu chcemy to zrobić, a inne, ponieważ coś większego za tym stoi, na przykład jest to związane z naszymi wartościami. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego ten cel jest dla Ciebie ważny? Tutaj nie ma złych odpowiedzi, chodzi tylko o świadomość, po co w ogóle się za to zabierasz.
ĆWICZENIE nr 2
Dlaczego chcesz osiągnąć swój cel? Dlaczego jest on dla Ciebie ważny?
4. CEL MUSI BYĆ SMART!
Ta definicja celu kojarzy się głównie ze sferą zawodową. Warto jednak pamiętać, że „SMART” doskonale sprawdza się również w życiu prywatnym. Niezależnie czy chodzi o wynik sprzedażowy, podróż dookoła świata w pojedynkę, zdanie egzaminu, awans, utratę wagi czy oszczędzenie określonej kwoty pieniędzy. Cel powinien być SMART.
SMART – to znaczy, jaki?
Zasada SMART mówi, że nasz cel powinien być:
S – szczegółowy
M – mierzalny
A – atrakcyjny
R – realny
T – terminowy
Nie wystarczy, że powiesz sobie: od stycznia chcę schudnąć, należy to uszczegółowić (np. „chcę schudnąć na brzuchu i udach”). Określić mierzalny efekt – „chcę zmniejszyć obwód brzucha 2 cm i 1 cm ud”).
Nadać celowi moc motywującą i sprawić, aby był atrakcyjny „chcę schudnąć, aby lepiej się czuć z własnym ciałem, ładnie wyglądać w bikini na plaży i podobać się płci przeciwnej”). Określ jego realność i terminowość. Często, gdy podczas sesji coachingowej, wyznaczamy z Klientem cel, powtarzam go głośno, razem ze wszystkimi szczegółami i pytam o jego realność. W większości przypadków osoba, po uszczegółowieniu celu, czyli wyznaczeniu go według zasady SMART czuje, że jest w stanie go zrealizować. Jeśli tak nie jest, pracujemy nad zasobami i dalszą motywacją. Na zakończenie spotkania ponownie pytam o realność celu i wtedy już mamy jasność.
Wracając do przykładu, cel brzmi, , „Chcę schudnąć na brzuchu 2 cm i 1 cm na udach, do 1 maja 2018 roku, aby lepiej się czuć z własnym ciałem, ładnie wyglądać w bikini na plaży i podobać się płci przeciwnej”.
Jak to brzmi? Realnie.
Dopiero tak wyznaczony cel ma szansę na realizację, ponieważ motywuje i zostaje w naszej pamięci. Pamiętasz, od czego wyszliśmy? Spójrz, co zapisałeś w ćwiczeniu nr 1 następnie przejdź do poniższego ćwiczenia.
ĆWICZENIE nr 3
Wpisz swój cel/cele wg metody SMART.
5. Metoda GROW
Cele określone zasadą SMART znacznie trudniej będzie Ci zlekceważyć. Kolejnym narzędziem, które pomoże Ci je zrealizować jest metoda GROW. Jak w poprzedniej metodzie, pierwsze litery skrótu nie są przypadkowe. Z angielskiego, oznaczają one:
G – goal
R – reality
O – options
W – will
Jak wykorzystać tę metodę w stosunku do Twojego celu? Dla lepszego zobrazowania wróćmy do przykładu celu „chcę schudnąć”, który po poprzednim punkcie wygląda następująco: „Chcę schudnąć na brzuchu 2 cm i 1 cm na udach, do 1 maja 2018 roku, aby lepiej się czuć z własnym ciałem, ładnie wyglądać w bikini na plaży i podobać się płci przeciwnej” Zastosujmy przy nim metodę GROW.
G – goal; nasz cel:
„Chcę schudnąć na brzuchu 2 cm i 1 cm na udach, do 1 maja 2018 roku, aby lepiej się czuć z własnym ciałem, ładnie wyglądać w bikini na plaży i podobać się płci przeciwnej”
R – reality; “R” mówi o realiach, o tym, co jest dziś. Zastanów się, jak sytuacja wygląda aktualnie – co już masz, co pomoże Ci zrealizować cel, czego potrzebujesz. Na przykład:
Mam:
* książkę kucharską z przepisami fit
* czas, żeby gotować
* siłownię niedaleko domu
* buty do biegania
* jestem zmotywowana do działania
Nie mam, a potrzebuję:
* zdrowych produktów w lodówce
* towarzystwa do chodzenia na siłownię
* karnetu na siłownię
O – options; Co z tym możesz zrobić? Jakie widzisz możliwości, rozwiązania? Na przykład:
* mogę zmienić dietę
* mogę sama przygotowywać obiad do pracy i nie jeść fast foodów
* mogę zapytać w pracy kto chciałby chodzić ze mną na siłownię
* mogę zadzwonić do tej siłowni i zapytać o cenę karnetu
* mogę zapytać również w pracy czy są dla pracowników zniżki w tej siłowni
W – will; „W” mówi o woli i działaniu. Co z tym wszystkim zrobisz?
* od jutra będę kupowała tylko produkty fit, zrobię listę zakupów i będę się jej trzymała.
* zapytam koleżanki z pracy czy są chętne chodzić ze mną na siłownię.
* zadzwonię na siłownię i zapytam o zniżki dla firmy w której pracuje
ĆWICZENIE nr 4
Twój cel z GROW:
G (Napisz swój cel)
R (Jak wygląda to teraz? Co już masz? Czego Ci brakuje, aby osiągnąć swój cel? Z jakiego miejsca startujesz?)
O (Jakie widzisz możliwości? Jakie drogi prowadzą do realizacji Twojego celu?)
W (Co zrobisz w pierwszej kolejności?)
6. OGRANICZENIA W TWOJEJ GŁOWIE I PIERWSZY KROK
Richard Branson mawia, że „jeśli Twoje marzenia cię nie przerażają, to znaczy, że są za małe”. Jeżeli Twój cel Cię przeraża – wydaje się bardzo duży, czasochłonny i wymaga ogromnego nakładu pracy, to musisz zmienić podejście. Wyrzuć, więc z głowy wszystkie ograniczające Cię tezy, związane z celem (najlepiej zapisz je na kartce bądź w ćwiczeniu poniżej) i zastanów się, jaki mógłby być pierwszy krok poradzenia sobie z nimi?
ĆWICZENIE nr 5
Ograniczenia, które mogą Ci stanąć na drodze w realizacji celu to: …..
Co możesz z nimi zrobić?
Co z tym zrobisz? Jaki będzie pierwszy krok?
Jeśli nie wiesz lub odsuwasz od siebie nawet myślenie o pierwszym kroku, to zastanów się, jaki mógłby być pierwszy mini kroczek, który jesteś w stanie zrobić w kierunku celu. Przeczytanie artykułu w internecie o zdrowym odżywianiu? Porozmawianie z koleżanką o jej sposobach na dbanie o wagę? A może zakup pięknego planera, w którym mógłbyś opisywać postępy swojej pracy? Pomyśl, co Ci sprawi przyjemność a jednocześnie będzie pierwszym krokiem w realizacji Twojego celu.
Jeśli pierwszy krok za Tobą to gratuluję! Wszedłeś na drogę, która prowadzi do spełnienia Twojego marzenia. Teraz pozostaje tylko z niej nie schodzić. Aby to zrobić, warto jest zaplanować kolejne kroki i przewidzieć zakręty, skrzyżowania, ronda…
7. PLANUJ
Rozpisz sobie cele według trzech poziomów planowania czyli
- cele roczne
- cele tygodniowe
- priorytety na dany dzień
ĆWICZENIE nr 6
Co możesz robić w ciągu tygodnia, co zbliży Cię do realizacji celu?
Ile godzin w tygodniu/miesiącu jesteś w stanie wygospodarować, aby zbliżyć się do swojego celu?
Ile godzin dziennie?
ĆWICZENIE nr 7
Teraz czas na konkrety 🙂 Zaplanuj swój tydzień
Wpisz w kalendarzu, o której wstajesz, czas, w których pracujesz oraz godziny, które poświęcisz na zbliżenie się do osiągnięcia swojego celu.
Jak Ci się podoba Twój kalendarz? Czy jest on realny? Jeśli tak to, od kiedy wprowadzisz go w życie? Super jest mieć cele, wizualizować je i planować ich realizację. To wszystko jest ważne, ale jeśli nie znajdziemy czasu na konkretne działanie to będą one tylko naszymi fantazjami. Warto znaleźć czas w kalendarzu na rozliczenie się z naszej pracy w stosunku do celu, który realizujemy. Jeśli samemu przed sobą będzie Ci ciężko się rozliczyć, to pomyśl o innym systemie, na przykład pomoc przyjaciela, czy grupa wsparcia na facebooku. Słyszałeś kiedyś o organizacji StickK? Przeczytałam o niej niedawno w książce „Cu ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?” i zainspirowała mnie ich działalność. Osoby, które zapisały się do powyższej organizacji, tak jak Ty, wyznaczają sobie cele – czasem mniejsze, czasem większe. Nieważny jest rozmiar, ważne jest to, że te osoby chcą zrealizować swój cel i w ramach organizacji wzajemnie, w bardzo oryginalny sposób, motywują się. Jak? Aby mieć pewność, że zrealizują swój cel, podpisują kontrakt. W kontrakcie zawierają informację o tym, co jest ich celem. Dodatkowo zakładają się z kimś innym z grupy, że go osiągną. Przedmiotem zakładu jest nagroda pieniężna. Co więcej, w kontrakcie sporządzona zostaje również lista osób, których regularnie będą informować o postępach w realizacji celu.
Załóżmy, że jesteś członkiem tej organizacji, a Twoim celem jest nie jeść słodyczy. Gdy pewnego wieczoru dopadnie Cię kryzys i sięgniesz po ciasteczka, czyli złamiesz swoje postanowienie, to Twoje pieniądze zostaną przekazane wybranej osobie bądź na cele „antycharytatywne”, czyli coś, na co ani przez chwilę nie chciałbyś dać ani złotówki, a co dopiero wesprzeć (np. partia polityczna, której szczerze nie cierpisz). Abyś poczuł cenę złamanego postanowienia o Twojej porażce zostaną powiadomieni również znajomi. Jak widzisz, to coś więcej niż rzucenie sobie wyzwania, to również kwestia Twojej reputacji. Według badań przeprowadzonych przez założycieli organizacji takie formalne kontrakty zwiększają szanse na sukces ponad trzykrotnie.
Co o tym myślisz? Nasza siła woli, dzięki której realizujemy cele i spełniamy marzenia może zdziałać cuda, ale miejmy świadomość, że jest ona zasobem ograniczonym. Jeśli Twój szef, rozlicza Cię z planu tygodnia, celów kwartalnych to wszystko jest ok. Co w przypadku, jeśli nie masz nad sobą szefa? Albo poza pracą masz swoje prywatne cele i marzenia, które też chcesz realizować? W takim przypadku potrzebujesz innego systemu. Może to być aplikacja w telefonie, opisana wyżej organizacja, regularne spotkania z coachem, czy trenerem rozwoju osobistego albo po prostu Twoi najbliżsi, którzy mogą działać w podobny sposób jak opisany powyżej.
8. MOTYWACJA
Często do realizacji naszego celu prowadzi wiele regularnych czynności, jak na przykład chodzenie trzy razy w tygodniu na siłownię, odmawianie jedzenia fast foodów, wstawanie wcześnie rano.
Zanim te czynności przerodzą się w nawyki, wymagają od nas samozaparcia i silnej woli. Aby łatwiej było nam dokonywać mądrych dla naszego celu decyzji warto sobie pomóc. Dla wielu skuteczne jest umieszczenie w widocznym miejscu motywacyjna przypominajke np. może to być kartka na lodówce z rozpisaną dietą, zdjęcie ulubionej trenerki fitness przyklejone na ścianie Twojego pokoju, kartka na lustrze w łazience ulubionym cytatem, tapeta na telefonie z idolem, lista „to do”, w formie widgetu na ekranie telefonu, (jeśli tak jak ja, lubisz skreślać i odznaczać rzeczy, które już zrobiłeś :)) itp. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i decyzji, która opcji będzie dla Ciebie najlepszą motywacją.
ĆWICZENIE nr 7
Co mogłoby być Twoją motywacyjną przypominajką? Gdzie ją umieścisz?
9. INSPIRUJ SIĘ
Według badań firmy Lookout, zajmującej się ochroną urządzeń mobilnych przed wirusami, 58% z nas sprawdza swój telefon częściej niż raz na godzinę. 54% zaczyna dzień z telefonem komórkowym, a 40% nie rozstaje się z nim idąc do toalety. Zaglądamy w telefony, żeby sprawdzić pocztę, skrolować facebooka, Instagrama… Każdy z nas wie najlepiej, co robi. Odblokowując telefon dziesięć razy na godzinę i szukając czegoś w mediach społecznościowych, warto abyśmy znaleźli tam nie tylko informacje z ostatniej chwili, co nasz znajomy zjadł na obiad, ale również garść inspiracji i motywacji do tego, aby robić swoje.
Mówi się, „z kim przystajesz takim się stajesz” ta zasada obowiązuje również w świecie internetowym. Doskonałą motywacją na drodze do realizacji Twojego celu są inni ludzie. Jeśli Twoim celem jest przejście na dietę to, jako inspiracji poszukaj blogerek, które piszą o zdrowej kuchni, układają diety, ćwiczą, motywują, pokazują swoje ciało. Skoro oni osiągnęli to, o czym Ty marzysz, dlaczego Tobie ma się nie udać? Jeśli chcesz mieć większą liczbę wejść na swoją stronę www – zapoznaj się z blogami na temat SEO. Marzysz o własnej firmie? Chcesz sprzedawać produkty przez internet? Zapewniam Cię, że nie pierwszy na to wpadłeś. Wielu przedsiębiorców, blogerów dzieli się swoją wiedzą za darmo, a także sprzedają wysokiej jakości własne kursy. Internet, dla każdego z nas ma do zaoferowania coś dobrego (ma również nieskończoną liczbę złych rzeczy, ale o tym nie będziemy tu pisać). Wykorzystaj go, aby był dla Ciebie wsparciem na drodze do realizacji celu a nie rozpraszaczem i powodem tracenia czasu.
Mam nadzieję, że wykonanie powyzszych ćwiczeń pomogło Ci w usystematyzowaniu Twoich celów. Pamiętaj, ze stworzyłeś właśnie cele, które są na miarę Twoich możliwości i sił. Praca nad ich osiągnięciem stanie się przyjemniejsza i na pewno dużo bardziej świadoma.
Kolejnymi krokami jest działanie, ponieważ nie wystarczy wyznaczyć cel, trzeba działać, żeby go zrealizować! Jeśli wykonałeś uważnie powyższe ćwiczenia to jesteś bardzo dobrze przygotowany do działania i realizacji swojego celu. Znasz kierunek, wiesz czym dysponujesz, co należy zrobić i masz plan. Gratuluję! Nie oznacza to jednak, że teraz będzie już tylko z górki, bo jak powiedział kiedyś J. Bączek „bo to, co łatwe, niewiele Cię uczy”.
Jeśli czujesz potrzebę wsparcia przy realizacji swojego celu, albo na jakimkolwiek etapie, czy to wyznaczania celów, czy procesu realizacji pojawią się problemy – możesz skorzystać z sesji coachingowej online ze mną. Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz kontaktowy a także do śledzenia profilu na Facebooku, na którym znajdziesz codzienna dawkę motywacji i inspiracji!
Zycze Ci powodzenia w spełnianiu marzen! 🙂
Jesteś teraz gotowa na zmianę?
Zobacz jak 27 ekspertek i coachów może Cię wesprzeć, abyś zobaczyła przełom w Twoim życiu osobistym i/lub biznesowym w tym roku.
Znajdziesz tu Workbooki, medytacje, kursy i warsztaty!
Każda z nas dołączyła do niego swój najlepszy materiał, który pomoże Ci w realizacji noworocznych marzeń i celów biznesowych. Sprawdź, co znajduje się w tym wyjątkowym pakiecie