Rozmowa z Gabrielą Klarą o treningu możliwości i kobiecym gniewie
15 października, 2021Rozmowa z Gosią Wićko o wysokiej wrażliwości i prowadzeniu biznesu w swoim rytmie
29 października, 2021Określenie ‘osoby wysoko wrażliwe’ na dobre zagościło w powszechnym dyskursie. Możemy je spotkać w telewizji, social mediach, książkach. Zdaniem osób negujących istnienie wysokiej wrażliwości określanie się osobą wysoko wrażliwą jest pewną modą, ale czy oby na pewno? O co tak naprawdę chodzi z wysoka wrażliwością i czy jest ona supermocą czy przekleństwem? Między innymi o tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.
Choć interesuję się psychologią oraz rozwojem osobistym od kilkunastu lat, to wysoką wrażliwością zainteresowałam się zaledwie parę lat temu. Odkrycie, że jestem osobą wysokowrażliwą, sprawiło, że nagle wszystko zaczęło układać się na swoim miejscu i tworzyć kompletną układankę.
Od zawsze wiedziałam, że czuje mocniej, ale nazwanie wszystkich cech i zobaczenie, że inne osoby także tak mają, sprawiło, iż poczułam ulgę, a wręcz radość, iż nie jestem w tym osamotniona, że są inne osoby, które podobnie jak ja odbierają świat.
Pamiętam, że będąc nastolatką, myślałam, iż moja wrażliwość jest moim przekleństwem. Nawet gdy inne osoby zapytane o to, jakie widzą we mnie zalety, mówiły, że wrażliwość, myślałam sobie: kurcze nie mogłyby czegoś innego. Wydawało mi się, że wrażliwość to nic nadzwyczajnego, że to nie powód do dumy. Postrzegałam wtedy swoja wrażliwość jako słabość.
Z czasem zaakceptowałam to, jaka jestem, a później stopniowo polubiłam ją w sobie i zaczęłam wykorzystywać w pracy z innymi osobami.
Od zawsze wiedziałam, że chcę pomagać innym a sprawianie, by choć kawałek otaczającej mnie rzeczywistości był lepszy, będzie moją siłą napędową. Dlatego też wysoka wrażliwość i wiążąca się z nią empatia były i są nadal dla mnie istotnymi elementami budowania swojego biznesu.
Czym jest wysoka wrażliwość?
HSP czyli highly sensitive person osoba wysoko wrażliwa to termin opracowany przez małżeństwo amerykańskich psychologów: Elaine Aron oraz Arthura Aron. Po raz pierwszy określenie to zostało użyte przez nich w latach 90. w celu opisania osób charakteryzujących się wysoką “wrażliwością przetwarzania sensorycznego” . Według nich osoby cechujące się wysoką wrażliwością stanowią około 15-20% społeczeństwa.
Cechy osób wysokowrażliwych
Uważa się, że wysoką wrażliwość można opisać cechami składającymi się na skrót D.O.E.S. (z ang. Depth of processing, Overstimulation, Empathy/Emotional Reactvity, Sensing the subtle).
D jak Depth of processing. Głębia przetwarzania.
Automatyczne analizowanie bodźców docierających do układu nerwowego. Obserwowanie, analizowanie, długie zastanawiania się przed podjęciem decyzji, długie rozważanie różnych opcji.
O jak Overstimulation. Przebodźcowanie.
Zmęczenie nadmiarem bodźców. Ciągłe analizowanie pociąga za sobą przeciążenie nadmiarem informacji.
E jak Emotional Reactivity, Empathy. Reaktywność emocjonalna, Empatia.
Mocniejsze odczuwanie bodźców i mocniejsze reagowanie na nie.
Bardzo wysoka empatia, umiejętność współodczuwania, niekiedy zacieranie się granic i wchłanianie jak własne stanów emocjonalnych innych osób.
S jak Sensing the subtle. Wyczuwanie subtelności.
Wyczulenie na światło, dźwięki, zapachy. Zwracanie uwagi na szczegóły, na które inni nie zwracają uwagi, ale także bardzo rozwinięta intuicja.
Podane cechy nie są wszystkimi możliwymi cechami osób wysoko wrażliwych, lecz tymi głównymi najbardziej charakterystycznymi.
Warto dodać także, że wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem psychicznym tylko zbiorem cech.
Jak sprawdzić, czy jesteś osobą wysokowrażliwą?
Badaniami nad wysoką wrażliwością zajmuje się wielu psychologów. Jedna z najbardziej znanych psycholożek specjalizujących się w tym temacie jest Amerykańska psycholożka dr. Elaine Aron, która swoje badania prowadzi od ponad 20 lat.
Jest ona także autorka serii książek na temat wysokiej wrażliwości.
To właśnie w jej książkach możecie znaleźć test, czy jesteście osoba wysoko wrażliwa.
Tutaj możecie znaleźć oryginalny test w wersji angielskiej
Wysoka wrażliwość supermoc czy przekleństwo?
Tak jak wspomniałam wcześniej, będąc nastolatką, uważałam moją wrażliwość za przekleństwo. Z biegiem czasu jednak zaczęłam akceptować tę część mnie, aż w końcu zaczęłam być za nią wdzięczna. Choć nie zawsze bycie osobą wysokowrażliwą jest lekkie. Ciągłe analizowanie, martwienie się, trudności z podejmowaniem decyzji, przytłoczenie natłokiem informacji to tylko niektóre z trudności, z którymi mierzyłam się i nadal mierze w codzienności.
Ale wysoka wrażliwość może być także darem. Nauczyłam się traktować ją jako swoją supermoc. Szczególnie jeśli chodzi o empatię oraz o słuchanie. Teraz doceniam to, że mogę wykorzystać bycie osoba wysoko wrażliwą, by lepiej zrozumiec innych i móc pomagać ludziom. Czuje, że świat w obecnych czasach bardzo potrzebuje osób wysokowrażliwych. Szczególnie teraz gdy wokół nas tyle jest okrucieństwa i braku empatii. Wierzę mocno w to, że właśnie osoby wysoko wrażliwe mogą zmienić świat i wnieść w niego więcej światła.
Z tą myślą zostawiam Was dzisiaj i zapraszam do kolejnych artykułów o wysokiej wrażliwości, które już niebawem pojawią się na blogu.
Jestem ciekawa, jakie są wasze odczucia po przeczytaniu tego wpisu. Czy identyfikujecie się jako osoba wysoko wrażliwa. Czy wysoka wrażliwość to dla Was przekleństwo, czy supermoc! Dajcie znać w komentarzach.
Zapraszam Was też na mój Instagram, gdzie pojawiają się wskazówki na temat życia jako WWO, a także do wysłuchania mojej rozmowy z Marią z Plemienia Wrażliwych w moim podcaście Slow Sisters Talk, a już niedługo rozmowy z kobietami wysokowrażliwymi, które mimo – a może właśnie dzięki swojej wysokiej wrażliwości prowadzą biznesy!
Zapraszam serdecznie!
Kamila
Chcesz wiedzieć, czy jesteś kobietą wysoko wrażliwą?
Przygotowałam dla Ciebie QUIZE. Wypełnij go i poznaj odpowiedź już dziś.
Kliknij obrazek, by przejść na stronę zapisu: