Rozmowa z Heleną Koziec o tym, jak i dlaczego dbać o swoje zdrowie psychiczne
18 listopada, 2022Rozmowa z Magdaleną Palmowską o Human Design i życiu w zgodzie ze sobą
30 grudnia, 2022O zdrowiu psychicznym w Polsce mówi się coraz więcej co bardzo mnie cieszy, ale wciąż istnieje wiele tabu czy stereotypów na jego temat. Dbanie o zdrowie fizyczne jest dla nas czymś normalnym tak tez powinno byc ze zdrowiem psychicznym, bo przecież nie od dziś wiemy, że nasza psychika jest połączona z naszym ciałem. Dbając więc o swoje ciało możemy zadbać także o psychikę, choć warto pamiętać także o paru innych kwestiach. O tym w dzisiejszym wpisie.
Czym jest zdrowie psychiczne
Zanim o tym jak dbać o zdrowie psychiczne kilka slow o tym czym ono jest. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:
- poczuciu własnej wartości
- zdolności do własnego rozwoju
- odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy)
- zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.
Jak dbać o zdrowie psychiczne
Umiejętność dbania o własny umysł przez dbanie o własne ciało składa się z 5 elementów, o które warto dbać na co dzień:
1. Leczenie choroby fizycznej – dbaj o swój organizm, idź do lekarza, przyjmuj zapisane leki.
2. Zrównoważone odżywianie się – spożywaj posiłki regularnie i uważnie. Uważaj na potrawy, które źle wpływają na Twoje samopoczucie.
3. Unikanie substancji zmieniających nastrój – alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
4. Zrównoważony sen – trzymaj się zasad higieny snu.
5. Ćwiczenia – dbaj o codzienny ruch, dobrany do Twoich możliwości.
Inne ważne aspekty, które pomagają nam dbać o zdrowie psychiczne
Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.
Akceptacja i regulacja emocji. Nauczenie się przyjmowania swoich emocji takimi jakie są, akceptowania ich bez poczucia się winnym ze odczuwa sie dana emocje. Świadomość emocji, nazywanie ich, poznanie ich źródeł oraz niezaspokojonych potrzeb jakie za nimi stoją. Więcej o temacie emocjonalności osob wysoko wrażliwych znajdziesz w Workbooku: WORKBOOK WWO I EMOCJE czyli Twój emocjonalny GPS!
Poproś o wsparcie!
Jeśli:
- objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie
- masz problemy ze snem, apetytem
- czujesz niepokój i rozdrażnienie
- masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.
Zgłoś się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże Ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji.
Do psychologa potrzebujesz skierowanie, z wyjątkiem okresu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w związku ze zdrowiem psychicznym lub szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące swoich emocji lub zachowań, możesz też skorzystać z telefonów wsparcia! Uzyskasz tam fachową pomoc psychologiczną. Po drugiej stronie są życzliwe osoby, które znają się na problemach psychicznych i wiedzą, jak Ci pomóc.
Jesli chcialabys postawic pierwsze kroki by zacząć dbać o siebie zarówno w obszarze psychicznym, fizycznym jak i emocjonalnym czy duchowym to zapraszam Cię do lektury Workbooka Self care dla WWO. Znajdziesz w nim wiele pomocnych ćwiczeń, które pomogą Ci wdrożyć holistyczne dbanie o siebie do twojej codzienności. Zrozumiesz lepiej swój styl funkcjonowania jako osoba wysoko wrażliwa i wypracujesz strategie, ktore pozwola ci poradzić sobie z przebodźcowaniem ale tez nie dopuscic do stanu totalnego wyczerpania. Dzięki dołączonym do Workbooka medytacjom zaczniesz także być bardziej uważna na sygnały plynace z Twojego ciala a także na pojawiajace się myśli i emocje. Ten workbook pomoże Ci w nauczeniu się jak dbać o siebie bez poczucia winy!
Więcej informacji o Workbooku możesz dowiedzieć się TUTAJ!
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny. Pamiętaj, że jestem do Twojej dyspozycji. Jeśli potrzebujesz z kimś porozmawiać napisz na kontakt@kamilafrontino.com
Zapraszam do wysluchania odcinka podcastu z psycholog i psychoterapeutka Helena Koziec!
Dbaj o siebie!
Zgłoś się do Centrum Zdrowia Psychicznego, które jest odpowiedzialne za udzielanie wszystkim potrzebującym ze swojego rejonu kompleksowej pomocy psychiatrycznej.