Jak zwolnić w grudniu?
30 listopada, 2019Poczucie własnej wartości – jak je budować?
14 lutego, 2020Już w najbliższy poniedziałek przypada najbardziej depresyjny dzień roku czyli tzw. Blue Monday. Można wierzyć lub nie we wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie jednak warto zastanowić sie w jakim punkcie jesteśmy z naszymi postanowieniami noworocznymi czy tez wyznaczonymi celami i co zrobić by utrzymać motywacje? Co maja do tego nawyki? To właśnie one są narzędziem, które pomaga nam osiągnąć wymarzone cele. Zapraszam do wpisu: Nawyki jako narzędzia do realizacji celów.
Nawyki jako narzędzia do realizacji celów
Często marzymy o wielkiej zmianie w naszym życiu. Na początku roku mówimy sobie na przykład, że zmienimy styl życia na zdrowszy, zaczniemy sie odchudzać, więcej ruszać itp. Z upływem czasu jednak nasza motywacja słabnie. Nasze postanowienia czy cele często sa bardzo ogólne. Brakuje im konkretności. Jednak największą bolączką jest brak konkretnego planu i harmonogramu działania.
Nawyki to nasze codzienne decyzje, które maja bezpośrednie przełożenie na to jak wygląda nasze życie. To czynności, które wykonujemy automatycznie każdego dnia. Moga być one negatywne badz pozytywne. By wykształcić nowy nawyk trzeba minimum 21 dni, ale jest to kwestia indywidualna i tak naprawdę każdy potrzebuje innego czasu.
Co może utrudnić Ci wdrożenie nowych nawyków?
Jedna z przyczyn może być zbyt duża ilość zmian, które chcesz dokonać. Nie próbuj wprowadzać jednocześnie zbyt wielu nawyków. Najlepiej byłoby gdybyś spróbował wprowadzać 1-3 nawyki jednocześnie. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany i czujesz, iż masz wystarczająco dużo samozaparcia to wybierz do 6 nawyków.
Co może Ci pomóc we wprowadzeniu nowych nawyków?
Metoda małych kroczków.
Nie od razu Rzym zbudowano. Często szybko sie zniechęcamy w drodze do realizacji celu ponieważ stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. Jesteśmy ambitni i zbyt wymagający w stosunku do siebie. Nie chodzi o to, że mamy sobie nie stawiać celów, które sa ambitne i mamy od siebie nie wymagać, ale często lepiej jest postawić poprzeczkę trochę niżej niż myślimy ze jesteśmy w stanie zrealizować. Dzięki temu w dni kiedy najdzie nas kryzys zrobimy chociaż minimum i nie poddamy sie. Np. jeśli chciałabyś wypracować nawyk codziennego ćwiczenia jogi zacznij od 15 minut codziennie. Nie musi to być od razu godzina.
Sprecyzowany harmonogram
Tak jak wspomniałam na początku wiele z nas wyznacza sobie cele i nawet planuje, ale nie przekłuwa ich w konkretne działania a działania nie wpisuje do harmonogramu. Bardzo ważne jest określenie dokładnych dni i pory dnia kiedy wykonujesz np. ćwiczenia.
Monitoring nawyków
Ważne byś w drodze do celu robiła pauzy na refleksje nad tym w jakim punkcie do realizacji jesteś. Co idzie dobrze, co możesz poprawić? Kogo mogłabyś poprosić o wsparcie? Co tydzień zrób sobie podsumowanie jak ci idzie z danym nawykiem i co możesz polepszyć a co jest twoim sukcesem?
Habit Tracker
Narzędziem, który mi osobiście bardzo pomogło w codziennym monitorowaniu nawyków jest habit tracker czyli w wolnym tłumaczeniu śledzik nawyków. Może miec one rożne formy m.in tabelki lub wykresu. Przygotowałam dla Ciebie podstawową wersje śledzika nawyków do wydrukowania. Możesz pobrać go TUTAJ. Pomocne mogą być także aplikacje np. aplikacja Loop w Google Play TUTAJ
Gdy już pobierzesz Habit Tracker:
- Wypisz wszystkie swoje pomysły, które chcesz wprowadzić w swoim życiu na kartce
- Wybierz maksymalnie 6 pomysłów a kartkę zachowaj na później (włóż do kalendarza żeby nie zgubić)
- Wypisz w habit trackerze nawyki po lewej stronie
- Codziennie wieczorem zakoloruj lub odhaczaj pole jeśli udało ci sie zrealizować dana aktywność
Pozytywne nastawienie
Przede wszystkim zapytaj siebie co skorzystasz na wprowadzeniu danego nawyku w swoim życiu? Czy dzięki niemu Twoje życie stanie sie lepsze i poprawi sie jego jakość? Wypisz liste plusów i minusów. Zmiana nawyku powinna być dla ciebie atrakcyjna by udało ci sie utrzymać motywacje. Zastanów sie także jakie są Twoje słabe i mocne strony. A także jakie są zasoby i potencjalne przeszkody? Co może Ci pomagać a co może utrudniać wprowadzenie nowych nawyków?
Wprowadzanie nawyków parami
Zastanów sie jak możesz sobie ułatwić wprowadzenie konkretnych nawyków. Byc może na twojej liście istnieją nawyki komplementarne czyli takie, które zazębiają sie nawzajem. Takimi nawykami jest np. nawyk związany ze zdrowym odżywianiem i nawyk związany z aktywnością fizyczną. Wpływają one na siebie wzajemnie i uzupełniają sie. Czy masz takie czynności czy rutyny, których wprowadzenie możesz połączyć?
Przypominacze
Osobiście najlepiej u mnie sprawdza sie nastawianie budzików w telefonie np. związanych z jogą czy czytaniem książki. Dzięki temu nigdy nie zapomnę o danej czynności. Byc może jednak w Twoim przypadku sprawdzi sie coś innego. Moze karteczki samoprzylepne, planer albo aplikacja. A może masz kogoś z kim możesz wspólnie działać i sie wspierać.
Mam nadzieje, że ten wpis był dla ciebie wartościowy i pomógł Ci trochę. Jestem bardzo ciekawa tego jak ty radzisz sobie z wprowadzaniem nawyków i jakie masz strategie czy metody? Daj znać w komentarzu!
Powodzenia w zmianie Twojego życia dzięki nowym, dobrym nawykom!