Rozmowa z Pauliną Parys o konieczności zmiany pracy i słuchaniu siebie
29 listopada, 2021Jak nie zwariować w święta, będąc osobą wysoko wrażliwą?
19 grudnia, 2021Idea życia w rytmie slow stała się w ostatnich czasach bardzo popularna, coraz więcej słyszy się o niej w telewizji, Internecie, książkach. O co tak naprawdę chodzi w podejściu slow w modzie i dlaczego warto wdrożyć je do swojego życia? Między innymi o tym jest książka “Slow fashion” Moniki Szymor, projektantki mody w rytmie slow.
Zapraszam serdecznie do recenzji książki Moniki Szymor “Slow fashion”, którą przygotowałam specjalnie dla Was, a na końcu wpisu czeka na Was niespodzianka – nie przegapcie.
Co znaczy slow?
Jeśli śledzicie mój blog od dłuższego czasu, to wiecie, jak ważna jest dla mnie idea slow life. To właśnie chęć uważnego, świadomego życia i dzielenia się sposobami na nie jest jednym z fundamentów mojej działalności. Dlatego też z niezwykłą radością przyjęłam pojawienie się na rynku książki traktującej temat bliski memu sercu, jakim jest Slow Fashion. Zacznijmy wiec od znaczenia slow. W swojej książce Monika Szymor autorka książki „Slow fashion” przytacza poniższe wytłumaczenie.
S czyli Sustainable znaczy zrównoważony, stabilny, rozważny, trwały
L czyli local znaczy Lokalny
O czyli organic znaczy Organiczny, ekologiczny
W czyli whole znaczy nieprzetworzony, surowy, cały, pełny
Slow w takim ujęciu to życie dla dobra własnego, innych i naszej planety. Ale także korzystanie z dóbr nieprzetworzonych, które powstają w zrównoważonym lokalnym biznesie.
Autorka książki „Slow fashion” podkreśla, iż wyraz slow zyskał także znaczenie wolnego wyboru. Zwolennicy działania w rytmie slow upatrują w nim sposób na prostsze życie oraz na odczuwanie spokoju zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz siebie.
Monika Szymor wraca także w swojej książce do źródeł powstania nurtu slow i założenia Instytutu Powolności przez Geira Berhelsena. Podkreślał on łacińska maksymę Festina lente, czyli spiesz się powoli.
Ciekawe jest także zwrócenie uwagi przez autorkę na sytuację w Polsce ponad 20 lat temu po okresie PRL, gdzie wszystkiego brakowało. Nagle jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać galerie handlowe, zalew produktów i wybór był odbierany jako pozytywna zmiana. W tym samym czasie w Skandynawii zaczęto upatrywać problem w nadmiernym konsumpcjonizmie. A także martwić się, jak może on niszczyć życie jednostki.
Monika Szymor w swojej książce zwraca także uwagę na różne obszary slow. Pokazuje także, jak zazębiają się one pomiędzy sobą. Są to slow food, slow reading, slow travel, slow beauty.
Slow fashion – czym jest powolna moda?
Autorka pisze, iż na podstawie swojego doświadczenia zobaczyła, że często kupujemy rzeczy, które są ładne, ale nie zwracamy uwagi na to, czy pasują do naszej garderoby.
Różnica pomiędzy slow a fast fashion według autorki polega na tym, że slow fashion zauważa wszystkie elementy: projektowanie, produkowanie i konsumowanie.
Autorka podkreśla, jak powolna moda wspiera psychologiczne potrzeby człowieka, kształtuje tożsamość, buduje świadomość tego, iż zaczyna się kupować ubrania lepszej jakości, produkowane z naturalnych surowców, które będzie się użytkować dłużej, nadal wyrażając siebie poprzez ubiór.
Niektóre z danych podawanych przez Monikę Szymor są zatrważające. Jak np. to, że po 2014 roku liczba produkowanej odzieży przekroczyła 100 mld, co stanowi 14 sztuk odzieży rocznie dla każdej osoby. Przy czym, jak pisze autorka, nie wszyscy mieszkańcy globu korzystają z tej odzieży, niektórzy np. noszą stroje etniczne.
Inne ciekawe dane to, że co trzeci Polak przeznacza od 10 do 25% swojej pensji na garderobę, czyli buty ubrania i dodatki.
W książce Moniki Szymor znajdziemy analizę fast fashion. Między innymi informacje o łańcuchu dostaw, którego jako konsument jesteśmy elementem. Znajdziemy także pytania do refleksji, które pokazują nam, że jesteśmy częścią systemu i to od naszych wyborów konsumenckich zależy, czy świat powoli pójdzie w kierunku zrównoważonej mody, czy jednak pozostanie przy fast fashion.
Autorka wspomina także o stylach konsumpcji, czyli o tym, w jaki sposób kupujemy i co leży u podłoża naszych wyborów.
Dlaczego warto wybrać slow fashion?
Monika Szymor w swojej książce wyraźnie pokazuje argumenty za podjęciem decyzji w kierunki slow fashion. Wybór slow fashion może być uzasadniony z jednej strony troska o planetę i ludzi, z drugiej zaś pragnieniem jakości i wyjątkowości, które daje slow fashion.
Autorka zwraca także uwagę na złe traktowanie pracowników, przywołując przykład Bangladeszu. Bardzo poruszająca jest także historia polskich włókniarek z Łodzi, którą przedstawia Monika Szymor w swojej książce. Historie przytoczone przez autorkę powodują, że jeży mi się włos na głowie. Jednak jednocześnie sprawiają, iż wiem, jak ważny jest każdy z moich wyborów i to, że ma on wpływ na życie innych ludzi.
Ciekawe badania dotyczące wpływu pandemii na wybory konsumenckie
Niezwykle ciekawą kwestią wspomnianą przez autorkę są badania nad wpływem pandemii koronawirusa na konsumpcję. Można powiedzieć, że cześć osób dzięki pandemii przeszła zmianę myślenia. Zaczęła zastanawiać się nad swoimi wyborami konsumenckimi i wybierać produkty, które niosą wartość, lepsza jakość, trwałość. Nie szkodzą także środowisku oraz ludziom pracującym w fabrykach odzieży na dalekim wschodzie.
Jak wdrożyć ideę slow fashion w praktyce do swojego życia?
Myślę, ze bardzo ważne jest to, że autorka podkreśla, iż nie chodzi o wielkie drastyczne zmiany. A raczej przeanalizowanie sobie na spokojnie tego, co jest w zgodzie z nami, z naszym stylem życia, co chcemy zmienić. Czasem może być to jedna mała rzecz, która przyniesie ogromne zmiany. Czasem może potrzeba czasu i procesu.
Od czego więc warto zacząć?
Autorka zachęca między innymi do zrobienia analizy swojej szafy. Przyjrzenia się rzeczom, które mamy w garderobie i zrobienia selekcji. Następnie warto jest zastanowić się nad kolorami oraz fasonami, jakie się lubi. Monika Szymor wspomina także o garderobie kapsułowej.
Niezwykle ważne w moim odczuciu jest to że autorka zachęca do uważności na siebie samego i samoświadomości. Czy naprawdę wiemy co lubimy? Jak dobrze znamy siebie? Czego potrzebujemy, by czuć się dobrze w naszych ubraniach? To tylko niektóre z pytań do autorefleksji, jakie znajdziemy w książce.
W książce znajdziemy także wiele cennych wskazówek dotyczących między innymi materiałów, z jakich tworzone są ubrania. Ponadto ich charakterystyki, a także oznaczeń na metkach, prania ubrań czy certyfikatów, które są godne zaufania.
Książka Moniki Szymor to książka, w której znajdziemy nie tylko garść rzetelnej wiedzy na temat aktualnej sytuacji dotyczącej mody na świecie jak i w Polsce, ale także wiele ciekawych pytań do refleksji oraz konkretnych praktycznych wskazówek do wprowadzenia od zaraz do naszego życia.
Mam nadzieję, że na rynku wydawniczym będzie coraz więcej książek, które tak jak ta, chcą w rzeczywisty sposób przyczynić się do zmiany naszego świata na lepszy.
W czasach gdy możemy czuć się przytłoczeni tym, co dzieje się wokół nas – okrucieństwem, cierpieniem, chaosem – książki takie jak ta pozwalają nam zobaczyć światełko w tunelu, ale także przywracają poczucie sprawczości. Bo to od nas i naszych wyborów zależy, jak będzie wyglądać ten świat. Mamy wpływ. Warto byśmy o tym pamiętali.
Na koniec dzisiejszego wpisu mam dla Was wyjątkową niespodziankę. Jest to konkurs, w którym możecie wygrać książkę Moniki Szymor. Dziękuję bardzo autorce oraz wydawnictwu Moc Media za możliwość zorganizowania tego konkursu dla moich czytelników.
Zadanie konkursowe:
Przedstaw w dowolny sposób, jak slow fashion może zmienić świat na lepsze. Możesz to zrobić za pośrednictwem rysunku, wiersza, filmiku, zdjęcia.
- Zrób zdjęcie swojej pracy na wyżej wymieniony temat.
- Wstaw zdjęcie na Instagram i oznacz je hasztagami #kamilafrontinocoaching #mocmedia #monikaszymor #slowfashion.
- Zaobserwuj profile @kamilafrontino @mocmediabooks @shemorepl
KONKURS TRWA od 13 do 17 grudnia 2021.
Wyniki ogłosimy 20 grudnia (tutaj na stronie www pod artykułem oraz na profilach społecznościowych Kamila Frontino Slow Life Coaching).
Więcej informacji oraz REGULAMIN KONKURSU możecie znaleźć TUTAJ
Udział w Konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu.
Kamila Frontino Slow Life Coaching objęła patronatem książkę Moniki Szymor „Slow Fashion”.
1 Comment
[…] Cały tekst znajdziesz tu : KLIKNIJ. […]