Jak przestać się bać, że kogoś rozczarujesz?
16 maja, 2018La bella vita czyli włoskie życie w rytmie slow.
22 sierpnia, 2018Wciąż w biegu. Milion telefonów i maili na które trzeba odpowiedzieć. Popijając zimną kawę wpatrzeni w ekrany telefonów. Mamy czas by sprawdzić powiadomienia, ale nie mamy czasu, żeby na chwile usiąść w ciszy i pomedytować. W świecie gdzie idee slow life, hygge czy mindfulness są głoszone na każdym kroku multitasking jednak wciąż ma sie dobrze. Jak poradzić sobie z ciągłym byciem zajętym i zacząć żyć bardziej uważnie? Zapraszam do lektury: Jak praktyka uważności może zmienić Twoje życie?
– śpisz?
-Nie, nie śpię.
-Dlaczego?
-Nie mogę przestać myśleć?
-O czym?
-No wiesz, o tym wszystkim co wydarzyło sie dzisiaj w pracy. No i jutro mam tyle do zrobienia, ten projekt i szef a jeszcze obiecałam pomoc mojej koleżance.
-Kochanie, przestań martwic sie o jutro. Po prostu zrelaksuj sie i pomyśl o czymś miłym.
-Okay, spróbuje…
Po 10 minutach ona wciąż przed oczyma ma liste rzeczy do zrobienia i deadliny. Telefon przy łóżku znów brzęczy. Kolejne wiadomości na komunikatorze. Odpisać, nie odpisać? Pulsujący ból głowy nasila sie. Kolejna nieprzespana noc przed nią…
To fikcyjna scenka, ale jak wielu z nas może sie ona przydarzyć?
Jak praktyka uważności może zmienić Twoje życie?
Kultura, w której żyjemy pokazuje nam każdego dnia, że powinniśmy robić wszystko na raz. Pośpiech, presja, stres, emocje…to wszystko ma na nas negatywny wpływ. Czujemy sie zmęczeni a nasz umysł przeładowany ilością bodźców i informacji.
Odpowiadamy na maila, w międzyczasie przychodzą powiadomienia, później ktoś zaczyna do nas mówić, przychodzi sms, kończymy wysyłać maila i znów ktoś do nas mówi. Często jest tak, że popełniamy błędne decyzje ponieważ nie skupiamy sie, nie ma uwagi i zatrzymania. Jak często w pracy macie do czynienia z podobnymi sytuacjami?
Multitasking to złodziej.
Ile razy zdarzyło Wam sie, że ktoś pisał sms’a i mówił Wam „Mów, mów ja cie słucham.” Kiedy robimy jedna rzecz np. piszemy wiadomość nasz uwaga koncentruje sie na tej jednej rzeczy, jeśli mamy kogoś słuchać to przerzucamy uwagę na kolejna czynność. Multitasking to więc mit, a jednocześnie złodziej:
- czasu
Potrzebujemy 50 % więcej czasu jeśli zamiast pełnego skupienia na danym zadaniu przerzucamy uwagę z zadania na zadanie.
- efektywności
Popełniamy przy tym 40 % więcej błędów
- pamięci
gorzej pamiętamy to co robiliśmy
- dobrego samopoczucia
robienie wielu rzeczy naraz sprawia, iż jesteśmy sfrustrowani i zestresowani
Syndrom ADT – Attencion Deficit Trait
czyli niewrodzony deficyt uwagi
To deficyt, z którym możemy mieć do czynienia w trakcie naszego życia. Konsekwencje jakie za sobą niesie to:
- pracujesz poniżej swojego potencjału i zdolności,
- dłużej, ale mniej efektywnie,
- niecierpliwość i utrata kreatywności,
- ograniczenie aktywności poza praca (lej wyczerpania),
- spadek satysfakcji w miejscu pracy,
- niska samoocena w pracy i silnie odczuwalny stres.
Uważność a relacje
Pełna obecność w relacjach
Każdy z nas nosi teraz przy sobie smartfon. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nawet jeśli nic nie robimy z telefonem, ale trzymamy go w ręce to demonstrujemy swojemu rozmówcy brak pełnej uwagi i zaangażowania.
Czy znacie włoski film „Dobrze sie kłamie w miłym towarzystwie.” W filmie tym z niezwykłą finezją przedstawione jest jak bardzo oddaliliśmy sie od siebie i w jak fikcyjnym świecie i relacjach żyjemy.
Film zaczyna sie niewinnie. Wspólna kolacja znajomych podczas której jeden z nich podsuwa pomysł zagrania w grę. Wszyscy zgromadzeni wkładają swoje smartfony na środku stołu i wspólnie czytają smsy czy odbierają telefony. To co dzieje sie później przechodzi wyobrażenie każdego z nich.
Można tu zwrócić uwagę na wiele aspektów takich jak brak zaufania, kłamstwo itd., ale środkiem pośrednim są właśnie smartfony, które jak mur oddzielają nas od bliskich nam osób.
W czym może nam pomóc uważność?
Dzięki treningowi uważności możemy w sobie rozwinąć kluczowe kompetencje w życiu prywatnym i zawodowym takie jak:
1.Obecność i pełne skupienie.
Zamiast ciągłego dryfowania umysłu i pozwalania mu na wędrówki tam gdzie nie chcemy, żeby nasz umysł wędrował.
2. Elastyczność
Zamiast nawykowych automatycznych reakcji jakie wykonujemy w pośpiechu, stresie.
3. Odporność
Ciągle zaczynanie od nowa nawet po bardzo trudnym okresie.
4. Życzliwość – sposób odnoszenia sie do siebie i innych
Nie jest on związany ze słabością, biernością czy dawaniem sobie wejść na głowę a raczej z jasnym widzeniem sytuacji rozumieniem i łagodnym odnoszeniem sie do siebie i do innych. Postawa życzliwości jest związana z podejmowaniem działań, aktywnością, z dążeniem do celu i silą.
Test uwagi.
A teraz mam dla Was mały test, być może większość z Was już go zna. Jest to test uwagi selektywnej. Uczestnicy rzucają do siebie piłkę. Policzcie ile razy! 🙂
Widzimy to na czym skupiamy swoją uwagę. Jeśli jesteśmy wciąż w swoich aktywnościach, wciąż zajęci czymś to możemy nie zauważyć czegoś bardzo istotnego w swoim życiu.
Uważność = świadome działanie
czyli elastyczność zamiast nawykowych reakcji.
Zatrzymaj sie i obserwuj myśli, emocje, odczucia z ciała, swoje reakcje i to co na zewnątrz. Odpocznij i działaj świadomie.
Mindfulness pozwala nabrać dystansu by później móc ruszyć dalej w innym stanie umysłu. Wielu z nas żałuje decyzji, które podjęło pod wpływem presji, pośpiechu, stresu, emocji. Podjęliśmy je działając na automatycznym pilocie. Dzięki praktykowaniu uważności zaczynamy działać elastycznie.
Ćwicz umiejętność pełnego skupienia przez powtarzalność.
Nasz umysł sie rozprasza wracaj, więc do oddechu. Pamiętaj, że jeśli coś ćwiczysz ma to odzwierciedlenie w aktywności neuronów w twoim mózgu. Nasz mózg cały czas sie zmienia aż do śmierci. Jeśli uczymy sie skupienia to budujemy struktury mózgu, które wspierają nas w umiejętności pełnego skupienia co z kolei powoduje ze jest nam łatwiej sie skupić.
Nasze myślenie często wybiega w przyszłość. Zamartwiamy sie, myślimy o tym co będzie albo rozpamiętujemy to co poszło złe. Pojawiają sie wtedy często zwątpienie, strach, panika, niepokój, które odbierają nam energie życiową. Niekiedy zdarza nam sie tez śnienie na jawie, bycie zupełnie gdzie indziej ze swoimi myślami. We wszystkim tym może nam pomoc praktykowanie uważności.
Trening mindfulness uczy jak radzić sobie z pojawiającymi sie myślami i emocjami bez walki i bez uciekania. Dzięki praktykowaniu uważności możemy odzyskać utraconą wcześniej energie życiową. Pomaga nam on ułożyć nasze myśli i emocje a także wrócić do równowagi.
Pamiętajmy, iż uważnym życiu nie chodzi o to, żeby wolno pracować czy wolno działać, ale o pełne skupienie na tym co robimy zarówno w naszym życiu zawodowym jak i prywatnym.