Rozmowa z Gosią Wićko o wysokiej wrażliwości i prowadzeniu biznesu w swoim rytmie
29 października, 2021Rozmowa z Beatą Wawryniuk o WWO w biznesie i książkach
12 listopada, 2021Wysoka wrażliwość często postrzegana jest negatywnie w świecie zawodowym. Jednak osoby wysoko wrażliwe posiadają wiele cech, które mogą być ogromnymi zaletami w pracy. O zaletach i wyzwaniach wysokiej wrażliwości w pracy, a także o tym, co jest istotne przy wyborze pracodawcy i w jakich zawodach mogą się odnaleźć osoby wysoko wrażliwe, przeczytacie w poniższym wpisie.
Osoby wysoko wrażliwe często odbierane są jako mniej efektywne ze względu na słabą odporność na stres czy niekorzystne warunki pracy takie jak presja czy deadline-y. Jednak z drugiej strony osoby WWO mogą być wielkim zasobem w firmie. Wyczulenie na szczegóły, głębokość przetwarzania, i empatia sprawiają, że WWO są zaangażowani, oddani, niezwykle twórczy.
Powołanie
Niezwykle ważna kwestia w życiu zawodowym osób wysoko wrażliwych jest znalezienie swojego powołania.
Elaine Aron tak pisze o tym w książce Wysoko wrażliwi
Ostatecznie jednak wiele, jeśli nie większość, osób wysoko wrażliwych czuje się zmuszona do – jak to nazywam – „wyzwolenia się”, nawet jeśli dochodzi do tego w drugiej połowie życia. Dostrajają się bardziej do swego wewnętrznego zdania i wewnętrznych głosów niż do zadań, które stawiają im inni.
Ponieważ bardzo zależy nam na zadowoleniu otoczenia, wyzwolenie nie przychodzi nam łatwo. Zbyt mocno uświadamiamy sobie potrzeby innych. Ale intuicyjnie odbieramy także sygnały swego wewnętrznego pytania, które domaga się odpowiedzi. Te dwie silne, sprzeczne tendencje mogą nami targać przez lata. Nie martw się, jeśli twoja droga ku wyzwoleniu wydaje się powolna, bo jest ono niemalże nieuniknione.
Niestety na drodze do znalezienia powołania osoby wysoko wrażliwe mogą napotkać wiele przeszkód takich jak
- Problemy z podejmowaniem decyzji
Osoby wysoko wrażliwe mogą czuć się przytłoczone mnogością opcji, może im być także ciężko, mając świadomość zagrożeń czy ryzyka, dlatego jeśli jesteś osobą wwo warto byś wybrała 2, 3 opcje i wypisała sobie wszystkie plusy i minusy, pomoże Ci to w podjęciu wyboru.
- Problemy z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem wiary we własne możliwości
Wynikać mogą zarówno z wcześniejszych doświadczeń np. z dzieciństwa, dostosowywania się na siłę do otoczenia czy negatywnego odbioru ze strony środowiska
- Zbytnie kierowanie się przeczuciem (intuicja( introwertyzm, nie sprawdzanie, jakie są fakty
- Trudności w występowaniu publicznie czy zabieraniu głosu publicznie
- Trudności w znoszeniu hałasu, szybkiego tempa pracy, nadmiaru obowiązków i stresu
- Trudności w nawiązywaniu kontaktów, networkingu, spotkaniach biznesowych
Praca w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
Kolejna niezwykle istotna kwestia dla osób wysoko wrażliwych jest praca w której mogą być sobą, zgodna z ich naturą, gdzie mogą być autentyczne, a także zgodna z ich wartościami. Jeśli misja czy wartości firmy w której pracujesz nie są zgodne z Twoimi zapewne praca w takiej firmie jest dla ciebie nie lada wyzwaniem. Dlatego przed wyborem pracodawcy warto zainteresować się, jakie są wartości danej firmy, a przede wszystkim wiedzieć jakie są Twoje wartości w życiu i w pracy. Co jest dla ciebie ważne.
Ścieżki zawodowe dla osób wysoko wrażliwych
Sztuka
Wiele osób wysoko wrażliwych określa siebie samych jako osoby z tak zwaną artystyczną duszą. Różne formy wyrazu takie jak malowanie czy pisanie pozwalają im wyrazić swoje głęboko skrywane myśli i uczucia oraz poczuć ulgę.
Zawody związane z pomaganiem innym ludziom
Jak wspominalam juz w poprzednim artykule o wwo osoby wysokowrażliwe często cechuje duża empatia. Dlatego też wielokrotnie kierunek zawodowy, w jakim podążają jest związany z pomaganiem innym ludziom.
Osoby wysoko wrażliwe często nie potrafią pozostać obojętne wobec cierpienia nie tylko innych ludzi ale także zwierząt czy planety. Dlatego też często angażują się w akcje charytatywne czy inne formy aktywistyczne. Stając jednak na pierwszej linii mogą doświadczyć szybko wyczerpania.
Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwa i chcesz pomagać innym to warto byś pamiętała, że musisz najpierw zadbać o siebie by mieć energię i móc pomagać innym.
Elaine Aron do tradycyjnych profesji dla WWO zalicza: nauczanie, medycynę, prawo, sztukę, doradztwo, religię.
Wybór pracodawcy
Osoby wysoko wrażliwe zanim zdecydują się pracować w danej firmie powinny zadać sobie pytanie o kulturę pracy w danym miejscu. Ważne jest kto i co jest nagradzane – nieustępliwość, rywalizacja, niewrażliwość czy kreatywność i wizja, harmonia i morale, a może wysoki poziom usług, kontrola jakości. We wszystkich z wyjątkiem pierwszej WWO powinni czuć się dobrze.
Jeśli pracujesz w korporacji ważne jest abyś
- Starał się równoważyć pracę z odpoczynkiem, nie bierz nadgodzin, nie bierz na siebie obowiązków innych pracowników
- Nie angażuj się zbyt mocno w sprawy prywatne innych pracowników, nawet jeśli bardzo odczuwasz chęć pomocy, jeśli zbyt mocno zaangażuje się emocjonalnie może to utrudnić wykonywanie swojej pracy,
- Jeśli nie możesz rozwijać swoich talentów w aktualnym miejscu pracy pomyśl o ich rozwijaniu po godzinach a może o samozatrudnieniu i realizacji swoich pasji
Osoby wysoko wrażliwe często nie lubią udzielać się, niekiedy trzymają się z boku lub nie dzielą swoimi przemyśleniami. Może to być odbierane przez współpracowników jako np. izolowanie się czy też wyniosłość. Dlatego warto jest od czasu do czasu spróbować przełamać się i wyrazić swoja opinie na jakiś temat.
Zdarza się także iż osoby wysoko wrażliwe idealizują obraz swojego pracodawcy, usprawiedliwiając jego zachowanie nawet jeśli nie ma ku temu powodu. Szukają one problemu w sobie, godząc się na niesprawiedliwe traktowanie czy niskie wynagrodzenie.
Wycenianie swojej pracy
Często zdarza się że osoby wysoko wrażliwe otrzymują mniejsze wynagrodzenie. Ciężko jest im dopominać się o awans czy podwyżkę.
Warto byś doceniała siebie za trud i zaangażowanie które wkładasz w powierzone ci obowiązki. Ubieganie się o awans czy podwyżkę może być bardzo ciężkie, ale warto pomyśleć sobie, że aby zdobyć dane kwalifikacje poświęciłam ileś lat życia, ileś pieniędzy i że zasługujesz na to, by teraz otrzymywać satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Często w rozmowach z osobami, ktore pracowaly w korporacjach słyszę, że gdyby wiedziały wcześniej, jak to będzie i że np. zostaną zwolnione, jak tylko coś zacznie gorzej iść w firmie, brałyby zawsze zwolnienie chorobowe a nie chodziły do pracy nawet gdy źle się czuły. Postawienie siebie, swoich potrzeb i zdrowia na pierwszym miejscu jest niezwykle ważne.
A jeśli czujesz, że jesteś niedoceniana w aktualnej pracy to może czas, by pomyśleć o zmianie? A być może są jakieś zajęcia poza pracą, w których jesteś dobra i przyniosą ci radość i mogłabyś pomyśleć o rozwoju w tej dziedzinie i założeniu firmy? O tym przeczytasz w kolejnym wpisie!
Chcesz wiedzieć, czy jesteś kobietą wysoko wrażliwą?
Przygotowałam dla Ciebie QUIZ. Wypełnij go i poznaj odpowiedź.
Kliknij obrazek, by przejść na stronę zapisu: