Koniec wakacji i lata dla wielu z nas może oznaczać powrót do pracy czy szkoły, ale czy koniec wakacji to także koniec odpoczynku? Niestety wciąż wielu z nas funkcjonuje od weekendu do weekendu czy od urlopu do urlopu. Dzisiejszy świat niejako zmusza nas do ciągłego bycia produktywnym. Jednak warto pamiętać o odpoczynku nie tylko od święta, ale przez cały rok, by naprawdę był on efektywny. Jak efektywnie odpoczywać nie tylko w wakacje? O tym m.in. w dzisiejszym wpisie.
Wydaje się oczywiste, iż odpoczynek jest nam niezbędny do dobrego funkcjonowania. Jednak wielu z nas ma problem z odpoczywaniem. Dlaczego się tak dzieje?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Kwestia odpoczynku dotyka wielu obszarów naszego życia takich jak zdrowie, rodzina, relacje, społeczeństwo, czas wolny, finanse, praca.
Pomimo tego, iż od paru lat coraz więcej mówi się o równowadze pomiędzy pracą a życiem osobistym, to żyjemy wciąż w kulturze, w której ogromny nacisk nałożony jest na produktywność.
Niektóre z nas czują wyrzuty sumienia i poczucie winy związane z chęcią odpoczynku. Wynikać to może z przekonań na jego temat.
“Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć”
“Najpierw obowiązki a później przyjemność.”
“Lenie do niczego nie dojdą w życiu.”
Czy zdarzyło Ci się usłyszeć powyższe stwierdzenia?
Mi niejednokrotnie, nie tylko będąc mała dziewczynką, ale także dorosłą kobietą. Jednak to właśnie w okresie lat dziecięcych stwierdzenia takie jak powyższe zakorzeniają się w naszych głowach i sercach i często pozostają z nami na lata.
Niekiedy nawet nie słowa, ale zachowania czy towarzyszące im silne emocje np. wstydu, poczucia winy.
Wzorce zachowań mam czy babć, które za cenę własnego odpoczynku, a co za tym idzie zdrowia, po nocach sprzątały, prały, gotowały, byleby wszystko było zrobione.
Zastanów się teraz przez chwile:
Jakie są Twoje przekonania na temat odpoczynku?
Czy umiesz odpoczywać?
Co Cię blokuje?
Czy Twoi rodzice odpoczywali?
Znajdź przyczynę:
Następnie zastanów się, skąd pochodzi potrzeba nieustannej produktywności?
Co daje Ci to ze ciągle coś robisz?
Co sobie przez to chcesz udowodnić?
Jaką potrzebę chcesz zaspokoić?
Pamiętaj, poprzez odpoczynek pomagamy wprowadzić nasz układ nerwowy w stan ukojenia. Przywracamy także funkcje regenerujące nasz organizm. Nikt z nas nie może funkcjonować na pełni obrotów non stop. Każdy potrzebuje odpoczynku, jednak każdy na swój sposób. Odpoczynek powoduje, że czujemy się lepiej, jesteśmy spokojniejsi, lepiej radzimy sobie z wyzwaniami, jakie przynosi nam życie. Ma także bezpośredni wpływ na naszą odporność zarówno fizyczną jak i psychiczna.
Często jesteśmy w stanie ciągłego czuwania, ciągłego napięcia, ciężko nam jest się rozluźnić i zrelaksować. Kiedy jesteśmy pobudzone, ciężko jest być nam spokojna.
Jesteśmy wtedy w trybie walki I ucieczki. W tym momencie musimy wyładować z siebie tę energię, czy emocje. Niektóre z nas w takim momencie np. zabierają się za sprzątanie inne np. za taniec czy inną formę aktywności fizycznej. Każdy sposób jest dobry!
W momencie, w którym czujesz się spięta, spróbuj skupić się na swoim oddechu. Możesz także spróbować zwizualizować sobie coś, co wprawiłoby Cię w stan odpoczynku i relaksu. Jeśli masz ochotę, zapraszam Cię do wysłuchania medytacji, znajdziesz je TUTAJ!
Jestem ciekawa, jak to u Ciebie wygląda. Czy dajesz sobie prawo do odpoczynku? Czy planujesz odpoczynek? Jak odpoczywasz?
Daj znać w komentarzu, jeśli masz ochotę. A jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że jest wartościowy -udostępnij go tak, by inni także mogli skorzystać.
Dobrego odpoczywania! 🙂