Rozmowa z Martą Lewandowską-Niemiec, dlaczego i jak mówić dobrze o sobie
27 czerwca, 2022Rozmowa z Mavą Targosz o odpoczynku i jodze nidrze
18 lipca, 2022Czy pracowałaś kiedyś ze swoimi przekonaniami? Wiesz, że determinują większość Twoich wyborów i mają ogromny wpływ na miejsce, w którym obecnie jesteś w swoim życiu? Weryfikacja swoich przekonań nie jest łatwym procesem. Warto się jednak za to wziąć by odzyskać wolność i poczucie wpływu na swoje życie a takze móc zacząć realizować swoje plany i marzenia. Jak to zrobić? O tym kilka słów w dzisiejszym wpisie.
Ograniczające przekonania na przykładzie przekonań o odpoczynku.
Na poczatek maly test. Przeczytaj poniższe zdania i zastanów się, które z nich brzmi dla Ciebie bardziej znajomo:
- Daję sobie pełne prawo do odpoczynku.
- Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć.
Jeśli to pierwsze, to super, bo to oznacza, że jestes świadoma jak ważny jest odpoczynek i wiesz, że jeśli go potrzebujesz to masz do niego prawo, niezależnie od tego ile zrobiłaś.
Jeśli jednak bliższe wydaje Ci się to drugie zdanie to w te wakacje możesz popracować nad zmianą tego przekonania.
Czasem myślimy: “nie zrobiłam na tyle dużo, żeby odpocząć” i wraz z tą myślą pojawia się poczucie winy. Warto wtedy się przyjrzeć, co nam to mówi i skąd się to wzięło.
Być może jest to utrwalony ślad z dzieciństwa, głos jakiegoś autorytetu na przyklad rodzica, który powtarzał, że na odpoczynek trzeba zasłużyć. Jasne, że fajnie odhaczać kolejne pozycje na liście rzeczy do zrobienia, daje nam to krótkotrwale poczucie satysfakcji, ale czy to nam służy? Czy więcej znaczy lepiej i skuteczniej?
Natłok zadań często wprowadza napięcie, rozdrażnienie, zdekoncentrowanie i łatwiej wtedy o popełnienie jakiegoś błędu. Skupiając się ciągle na tym co mamy do zrobienia, ryzykujemy, że stracimy z oczu to co naprawdę ważne.
Dlatego nie bójmy się czasem odpuszczać. Świat się nie zawali. W planach dnia, tygodnia, miesiąca uwzględniajmy czas na przerwę, na taki świadomy relaks, zastanowienie się czego teraz, w tym momencie potrzebuję dla regeneracji. Może jest to drzemka, posłuchanie ulubionej muzyki, taniec, masaż, spacer, kilka rozciągających ćwiczeń? A może po prostu lezenie na hamaku. Cokolwiek to jest, róbmy na to przestrzeń w ciągu dnia, bo dbanie o energię jest istotne! Dając sobie więcej luzu, mamy więcej lekkości i więcej czasu na refleksje, dajemy sobie też znać, że same dla siebie jesteśmy ważne. A przecież kiedy jesteśmy wypoczęte, to zyskują także relacje z bliskimi, bo stają się one łatwiejsze, przyjemniejsze i z mniejszą liczbą konfliktów.
Jak krok po kroku zmienić ograniczające przekonania na wspierające?
A teraz przechodzimy do sedna dzisiejszego wpisu czyli jak pracowac z ograniczajacymi przekonaniami np. takimi jak nie zasluzylam sobie na odpoczynek.
Mam dla Ciebie teraz na ćwiczenie coachingowe, które może pomóc Ci rozpracować Twoje blokujące przekonania i przeformułować je na wspierające.
Ćwiczenie
1.Wypisz poniżej, na środku jedną wartość/ sformułowanie, które jest obecnie dla Ciebie ważne np. miłość, szczęście, sukces, pieniądze itp.
2. Teraz bez zastanawiania się wypisz wszystko co Ci się z tym kojarzy, co o tym myślisz? – co przychodzi Ci to głowy – bez cenzury, oceniania.
3. Usiądź w spokojnym miejscu. Po kolei zatrzymaj się nad każdym zdaniem i odpowiedz sobie na pytania:
– Jakie ono dla Ciebie jest? Czy jest dobre?
– Czy niesie korzyść? Czy szkodę?
– Skąd się wzięło? Czy to Twoja opinia?
– Jak się z tym czujesz? Zakreśl te, które najbardziej Ci przeszkadzają, a jedno z którym chcesz popracować w pierwszej kolejności rozpisz poniżej.
- Pomyśl o przekonaniu, które chcesz zmienić.
- Jakie negatywne konsekwencje wynikają z wiary w to przekonanie? Zapisz je.
- Określ nowe przekonanie (przeciwieństwo tego negatywnego), niech będzie miało pozytywną formę, na przykład zamiast “Na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć.” użyj “Daję sobie pełne prawo do odpoczynku
- Jakie pozytywne konsekwencje będzie mieć wiara w to (nowe) przekonanie? Jak się będziesz czuć, jak będziesz się zachowywać, co się zmieni? Daj sobie chwilę na zastanowienie się nad odpowiedziami na te pytania.
- Zapytaj się siebie “Co zrobiłaby osoba, która ma takie przekonanie?”. Wyobraź sobie różnego rodzaju działania, zachowania. Wypisz 3-4 takie działania.
- Wybierz jedno z działań z twojej listy, które będzie pierwszym dowodem nowego przekonania. Zastanów się kiedy taka sytuacja może mieć miejsce w Twoim życiu i wybierz konkretną datę i miejsce w przestrzeni. Wybrany moment będzie chwilą, w której pojawi się nowe przekonanie.
- Zobacz siebie w przyszłości w wybranym miejscu i czasie wykonującego to działanie. Wyobraź sobie z punktu widzenia obserwatora jak “ty z przyszłości” robisz to, co jest dowodem na twoje pożądane przekonanie. Niech to będzie krótki film z Tobą w roli głównej, obejrzyj go do końca.
- Przewiń scenę do początku. Teraz wejdź w nią, spójrz na to co się dzieje z perspektywy Twoich własnych oczu. Odegraj tę przyszłą scenę, tak jakby miała miejsce teraz. Zobacz i poczuj wszystkimi zmysłami, że to się dzieje. Pod koniec tej sceny usłysz siebie pewnie wypowiadającego nowe przekonanie. Dojdź do końca sceny.
- Powtórz kroki od 6 do 9 trzy razy, za każdym razem wybierając inne działanie oraz inny czas i miejsce.
Kilka uwag odnośnie ćwiczenia.Wszystkie konsekwencje i działania wypisuj na kartce. Jest to ważna rzecz, ponieważ ich wypisanie powoduje uświadomienie sobie ważnych zależności. Już to uświadomienie będzie mieć dla Ciebie duże znaczenie. Jeśli chodzi o działania, mają to być zachowania, które rzeczywiście mogą się zdarzyć w Twoim życiu. Najlepiej aby były to działania, które mogą mieć miejsce w ciągu najbliższego miesiąca.
Każde przekonanie aby istnieć musi mieć dowody na jego prawdziwość. To ćwiczenie sprawia, że po jego wykonaniu masz te dowody w swojej głowie. Przekonanie jest już zainstalowane, jednak jeszcze nie na tyle mocno na ile byśmy chcieli. Dlatego jak tylko nadarzy się okazja aby wykonać te działania w rzeczywistym świecie, koniecznie to zrób! Gdy Twój umysł otrzyma rzeczywisty dowód w postaci Twojego konkretnego działania, które jest zgodne z nowym przekonaniem, to przekonanie zakorzeni się w Twoim systemie wierzeń bardzo solidnie.
Mam nadzieję, że powyższe ćwiczenie bedzie dla Ciebie pomocne w pracy z ograniczającymi Cie przekonaniami. Pamiętaj, że to proces i musi troche potrwac zanim Ci sie uda. Daj sobie czas i bądź dla siebie łagodna. A jeśli poczujesz, że przydałoby Ci sie wsparcie w temacie pracy z przekonaniami to zapraszam Cie serdecznie na sesje coachingowe. Przyjmuje zapisy na wrzesień. Jeśli jesteś zainteresowana napisz na kontakt@kamilafrontino.com
Pozdrawiam Cie serdecznie i powodzenia!
Kamila