Rozmowa z Ewą Godlewską o duchowości i holistycznym podejściu do człowieka
25 marca, 2022Rozmowa z Justyną Sireną Kowalską o twórczości, odkrywaniu siebie i połączeniu ze źródłem
29 kwietnia, 2022Współczucie często postrzegane jest jako dobre a wręcz pożądane podejście do drugiego człowieka. Jednak warto pamiętać, iż nadmierne współczucie może prowadzić do stanu nazwanego przez psychologa C. Figleya zmęczeniem współczuciem. Czym ono jest i jak możemy sobie z nim poradzić szczególnie będąc WWO o tym miedzy innymi w dzisiejszym wpisie.
Pracując z kobietami wysoko wrażliwymi bardzo często pojawia się temat empatii i pomagania innym. Zazwyczaj w bardzo pozytywnym wydźwięku, ale zdarza się także wiele przypadków, w których kobiety mówią mi, że sa zmęczone swoja nadmierna empatia ponieważ przejmują emocje innych osób i jest dla nich to wyczerpujące. W tym miejscu jednak warto jest zatrzymać się i zadać sobie pytania czy to jest empatia czy współczucie? Często te dwa podejście zlewają nam się w jedno i mylą, a jest różnica.
Różnica pomiędzy empatią a współczuciem
Empatia jest byciem przy drugiej osobie i jej uczuciach. Wiąże się z otaczaniem drugiej osoby swoja uwagą i obecnością. Będąc empatycznym z łatwością rozpoznajemy emocje innych i kryjące się za nimi potrzeby. Potrafimy spojrzeć na sytuacje z perspektywy drugiego człowieka dzięki czemu możemy pomoc drugiej osobie. Empatia jest cecha wielu osób wysoko wrażliwych. Często osoby empatyczne pracują w tak zwanych zawodach pomocowych jak lekarz, pielęgniarka, psycholog, coach. Empatia może pomoc nam zarówno w pracy by lepiej zrozumieć potrzeby klienta jak i w relacjach interpersonalnych w ogóle.
Współczucie to współodczuwanie tego samego co druga osoba. Osoba współczująca odczuwa cierpienie i bol emocjonalny drugiego człowieka.
Świetnie różnice w tym czym jest empatia a czym współczucie oddaje poniższy filmik.
Empatia a współczucie
Zmęczenie współczuciem czym jest?
Psycholog C. Figley opisał zmęczenie współczuciem jako doświadczenie „stresu wynikającego z pomocy lub chęci pomocy osobom po traumie lub cierpiącym”.
Objawami zmęczenia współczuciem mogą być m.in apatia, poczucie beznadziejności , izolowanie się od innych, tłumienie własnych uczuć.
Zmęczenie współczuciem jest to stan wyczerpania emocjonalnego ale także fizycznego w reakcji na zetkniecie się z cudzym cierpieniem. Jest tym większe im bardziej czujemy ze nie mamy wpływu na dana sytuacje. Na przykład w sytuacji wojny na Ukrainie. Wiele z nas stara się pomagać jak tylko może, ale możemy czuć się bezradni w obliczu trwającego nadal konfliktu. Możemy czuć, ze nie mamy na to wpływu. Dlatego niezwykle ważne jest skupienie swojej uwagi na tym na co mamy w tym momencie wpływ by odzyskać poczucie sprawności.
Zmęczenie współczuciem może się nasilać jeśli zatracamy się w pomaganiu zapominając o sobie i swoich potrzebach przede wszystkim o regeneracji.
Długotrwały stan zmęczenia współczuciem może być niebezpieczny dla naszego zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Może prowadzić np. do depresji. Dlatego warto być uważna na to co czujemy i nie bać się samemu poprosić o pomoc.
Opieka i troska o innych sa piękne, ale musimy pamiętać o tym, ze każdy z nas ma swoje limity. Warto zatroszczyć się o siebie by moc pomagać innym.
Jak zadbać o siebie by poradzić sobie ze zmęczeniem współczuciem szczególnie będąc WWO.
Poniżej kilka pomysłów jak możemy to robić:
- Odpoczynek i sen
- Rozmowa i kontakt z przyjaciółmi i bliskimi
- Odcięcie się od ludzi, którzy wysysają z nas energie
- Udanie się do specjalisty
- Poświecenie czasu swojemu hobby, czemuś co sprawia radość
- Skupienie się na tym na co mamy wpływ
- Pielęgnowanie codziennych rytuałów np. Picie kawy czy herbaty, spacer, joga.
- Cyfrowy wellbeing czyli ograniczenie korzystania z social media,
- Praktykowanie samowspółczucia
- Praktykowanie medytacji mindfulness i technik oddechowych
Daj znać jak jest u Ciebie? Czy dbasz o siebie by nie doświadczyć zmęczenia współczuciem? Jeśli tak jak?
Jako osoby WWO często zapominamy o samych sobie. Mamy problem z trzymaniem zdrowych granic, z cenieniem siebie i swojej pracy. Niekiedy zapominamy o odpoczynku i mamy skłonności do pracoholizmu i perfekcjonizmu.
Jeśli odnajdujesz się w tym, to mam dziś dla Ciebie propozycję…
PRZYGOTOWAŁAM PAKIET WORKBOOKÓW SPECJALNIE DLA OSÓB WYSOKOWRAŻLIWYCH:
- Dzięki zawartej w nich wiedzy i ćwiczeniom poznasz lepiej siebie i zrozumiesz swoje funkcjonowanie jako osoba wysoko wrażliwa.
- Dowiesz się jak zapobiegać stanom totalnego wyczerpania i wypalenia i poznasz konkretne wskazówki organizowania swojego odpoczynku i stawiania granic innym.
- Dowiesz się, jak przetransformować Twoje przekonania, które Cię blokują i nie pozwalają Ci wykorzystywać swoich możliwości ani odważnie wyjść do świata z pięknymi darami
- Pozbędziesz się poczucia winy związanego ze stawianiem granic, wypoczywaniem, kiedy potrzebujesz, przeżywaniem swoich emocji.
- Zdobędziesz narzędzia, które pomogą Ci radzić sobie ze swoimi emocjami, dbać o siebie na co dzień i o swoje granice oraz asertywnie je komunikować.
Z głębi serca życzę Ci, by te workbooki i zawarte w nich ćwiczenia pomogły Ci odkryć w sobie zupełnie nowe rzeczy i zacząć w pełni korzystać ze swoich mocy jako WWO! Pakiet możesz kupić TUTAJ i zacząć już dziś zmieniać swoje życie. |