Co zrobić, kiedy nie wiesz co zrobić?
5 września, 2018Mindfulness w pracy czyli jak pracować uważnie?
16 października, 2018Negatywne emocje i lęk towarzyszą nam prawie każdego dnia. Co zrobić by sobie z nimi poradzić? Jak wyzwolić się z sideł stresu i chęci wiecznej kontroli? Co zrobić by odzyskać poczucie sensu i wewnętrzny spokój? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć w swojej książce Gabrielle Bernstein. Dzieląc się swoją historią pokazuje jak uwolnić sie od lęku i odnaleźć wewnętrzną harmonię. Zapraszam do wpisu „Wszechświat Cię wspiera recenzja książki Gabrielle Bernstein”.
Wszechświat Cię wspiera – recenzja książki Gabrielle Bernstein
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami książką, którą uważam za bardzo wartościową. Jej autorką jest Gabrielle Bernstein, młoda amerykanka uznana za jedną z bardziej znanych aktywistek duchowych. Zycie Gabrielle nie zawsze było jednak sielankowe. Jako 20 letnia dziewczyna miała ona problem z alkoholem i narkotykami. W książkach dzieli się z czytelnikami swoją drogą i metodami, które pomogły jej w przezwyciężeniu lęku i odnalezieniu wewnętrznego spokoju.
W książce Bernstein znaleźć można wiele odwołań do potęgi podświadomości czy prawa przyciągania. Są także odwołania do medytacji, modlitwy oraz praktyki uważności.
Wybrane przesłania książki:
1.Stawiamy opór szczęściu. Aby się wyzwolić musimy uznać ten opór.
Gabrielle Bernstein pisze o tym jak ciężko czasem jest nam zrezygnować z lęku, na którym nauczyliśmy sie polegać. Jesteśmy zbyt przywiązani do wewnętrznych wzorców. Medytacja, modlitwa, pozytywne afirmacje , terapia czy różnorodne metody rozwoju osobistego mogą przynieść nam ulgę i pomóc wyzwolić sie z życia według schematów natomiast ograniczające przekonania, negatywne komentarze czy nawyki oparte na lęku umacniają je w nas tym samym oddalając od wewnętrznej wolności i spokoju.
2. “Wierzymy, że ból jest potrzebny a walka i konflikt niezbędne do osiągnięcia sukcesu.”
Wielokrotnie słysząc historie ludzi, którzy osiągnęli sukces koncentrujemy sie na tym ile musieli poświęcić i jak bardzo cierpieli. Uważamy, że jeżeli mamy do czegoś dojść, czy osiągnąć dany cel, musimy sie czegoś wyrzec. Skazujemy siebie tym samym na katorgę, zapominając o tym, że czasem sama droga jest ważniejsza niż cel i to ona powinna być dla nas nie tylko źródłem nauki ale i dobrą zabawą.
3.”Jeśli wydaje ci się, że masz wszystko pod kontrolą, masz racje, tylko Ci sie wydaje…”
Czujemy się lepiej mogąc wszystko kontrolować. Nie chcemy rezygnować z poczucia kontroli. Wolimy trzymać sie naszych mechanizmów obronnych bo to wydaje się bezpieczniejsze. Przyzwyczajenie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Wyjście poza schematy i zaprzestanie stosowania wyuczonych mechanizmów wiąże sie z ryzykiem odsłonięcia swoich słabych punktów i zranienia.
W naszym umyśle nieustannie trwa walka pomiędzy częścią, która pragnie pokoju i tą która nie chce zrezygnować z poczucia kontroli i osądzania.
Stosując metodę medytacji i praktykę uważności możemy zwiększyć naszą samoświadomość a tym samym postawić kolejny krok na drodze do wolności od lęku i odzyskaniu spokoju. Niezwykle istotne jest również wybaczenie sobie tego, że nie jest sie doskonałym i czasem powraca sie wyuczonych wzorców.
4. “To co widzisz w swoim życiu jest odzwierciedleniem opowieści jaką tworzysz w swoim umyśle.”
Nasza projekcja jest nasza percepcją. Czasem wydaje nam sie, że rozprawiliśmy sie już z naszymi wzorcami lękowymi lecz może okazać sie, że ograniczające przekonania cały czas w nas tkwią. Nawet po latach, przebytej terapii, wielu warsztatach rozwoju osobistego, praktykując medytacje i uważność co dnia może sie zdarzyć, ze lęk na nowo zaatakuje. Gabrielle Bernstein opisuje takie zjawisko w ten sposób:”Gdy zwracamy sie ku światłu, ciemność stawia mu opór”. Ta ciemność to lęk, który może być ukryty głęboko w nas i często niewiadomy aż do momentu, w którym następuje kryzys. To ten lęk stawia opór szczęściu. Nasze projekcje decydują o tym jak postrzegamy naszą rzeczywistość. Jeśli jesteśmy przekonani, że np. nie jesteśmy w stanie czegoś osiągnąć to wszędzie szukamy potwierdzenia naszej teorii nawet jeśli jest ona błędna, wynika to z poddania sie lękowi. Koncentrując się tak bardzo na tym co negatywne nie dostrzegamy piękna, dobra i miłości, która jest wokół.
Gabrielle Bernstein proponuje zadać sobie następujące pytania:
- „Jakie oparte na lęku opowieści z przeszłości lub jakie projekcje na temat przyszłości wyświetlasz na swoim wewnętrznym ekranie?
- W jaki sposób historie te uniemożliwiają ci odczuwanie szczęścia i wsparcia?
- Jakie podnoszące na duchu i oparte na miłości opowieści odtwarzasz w swojej głowie?
- W jaki sposób te historie sprawiają, że czujesz sie wspierany i szczęśliwy?”
5. Twoje intencje tworzą twoją rzeczywistość
To na czym sie koncentrujesz staje sie centrum Twojego życia. Twoje wyobrażenia przekładają sie na jego kształt. Gabrielle Bernstein przytacza w swojej książce przykład koleżanki, która przez wiele lat była singielka. W głębi serca pragnęła bardzo być w związku lecz z krótkotrwałych znajomości jakie zawierała nic nie wychodziło. Po rozmowie z Gabrielle okazało sie, że koleżanka miała ścisle określony typ mężczyzny jakiego poszukiwała. Po zagłębieniu sie w temat okazało sie iż był to typ podobny do jej ojca. Gdy koleżanka Gabrielle odrzuciła sztywne wyobrażenia w stosunku do przyszłego partnera a także wybrała sobie intencje iż ktoś już na nią czeka, powoli zaczęła sie spotykać z zupełnie innym typem mężczyzn a za jakiś czas znalazła swojego ukochanego. Jej historia pokazuje jak bardzo mogą blokować nas wyobrażenia o tym jak coś powinno wyglądać, nie tylko według nas samych, ale często także według rodziny czy przyjaciół. Fałszywe oczekiwania względem nas samych, ludzi czy świata zabierają nam radość. Warto wypróbować metodę jaka proponuje Gabby i wybrać sobie intencje. Możesz wybrać intencje na każdy dzień jak i w jednej wybranej sprawie. Pozytywne afirmacje sprawiają, iż nasz umysł koncentruje sie na szukaniu drogi do osiągnięcia naszego celu jednocześnie wysłanie takiej intencji i zawierzenie, iż jest jakaś wyższa moc (Bóg, Wszechświat czy jakkolwiek ja nazwać) uwalnia nas trochę i daje spokój i radość. Nie chodzi tu o to by nic dalej nie robić, nie starać sie i nie pracować nad osiągnięciem danego celu, ale o to by zdjąć z siebie presje i poczuć wewnętrzny spokój i pewność.
6. Gdy doświadczasz radości oddziałujesz pozytywnie na innych.
Autorka książki podkreśla jak ważna jest w naszym życiu radość. Każdego dnia powinniśmy starać sie wybierać radość zamiast lęku. Czasem uporczywe fiksowanie się na osiągnięciu celu w wyznaczonym czasie powoduje ze zupełnie tracimy radość z drogi do jego osiągnięcia , a gdy nie udaje nam sie zrealizować planów jesteśmy sfrustrowani i mamy pretensje do siebie. Niekiedy warto jest zawierzyć sobie jak i wszechświatowi. Chodzi o puszczenie kurczowo trzymanej linii kontroli i pozwolenie sobie na zaufanie życiu .
Gabrielle Bernstein proponuje zadanie sobie pytań:
„Co sprawia mi radość?
Jak mogę stworzyć więcej radości w swoim życiu?
Jak mogę wnieść radość do tych obszarów mojego życia, w których jej brakuje?
Jak wyglądałoby moje życie gdyby radość stała sie w nim priorytetem?”
Być może do podanych powyżej przesłań podchodzisz z dystansem. Warto jednak wziąć pod uwagę podane idee i zastanowić sie nad nimi. Książka Bernstein nie jest na pewno dla wszystkich, ale wiele zawartych w niej ćwiczeń i medytacji jest bardzo wartościowych i może pomóc na drodze wewnętrznego rozwoju.
Mam nadzieje, ze spodobał Ci sie powyższy wpis! Zachęcam serdecznie do sięgnięcia po ta pozycje. Już niedługo kolejne recenzje wartościowych książek rozwojowo-coachingowych.
Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co u mnie to zapraszam Cie serdecznie na fanpage Kamila Frontino Slow Life Coaching, na którym znajdziesz codzienna dawkę inspiracji i motywacji 🙂