Wszechświat Cię wspiera recenzja książki Gabrielle Bernstein
9 października, 2018Odporność: jak być silnym pomimo trudności?
26 listopada, 2018Praca pod presją czasu, goniące deadliny, stres, multitasking… Gdzie w tym wszystkim miejsce na uważność? Wietnamski mnich i nauczyciel mindfulness daje wskazówki, które mogą pomóc nam w uważnej pracy. Zapraszam do lektury: Mindfulness w pracy czyli jak pracować uważnie?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż większość naszego dorosłego życia poświęcamy pracy istotnego znaczenia zaczyna nabierać fakt jak do tej pracy podchodzimy i w jaki sposób ją wykonujemy. Oczywiście najlepiej jest gdy lubimy naszą prace i jest ona naszą pasją. Taki stan rzeczy jest marzeniem każdego, ale w rzeczywistości nie zawsze udaje nam sie je spełnić. Niekiedy nasza konkretna sytuacja życiowa uniemożliwia natychmiastową zmianę pracy. Zanim więc uda nam sie dostać wymarzoną prace czy tez założyć własny biznes z pasji warto uzbroić sie w cierpliwość, ale tez poznać sposoby na zwiększenie satysfakcji z czasu poświęcanego na prace. Co wiec możemy zrobić, żeby praca nie kojarzyła nam sie tylko z męczarnią i wypatrywaniem z utęsknieniem weekendu? Jak nie miec poczucia iż marnujemy w pracy nasz cenny czas? Wietnamski mnich i nauczyciel mindfulness w swoich publikacjach zwraca uwagę na ten niezwykle istotny obszar naszego życia. Niektóre z jego wskazówek mogą okazać sie dla nas trudne do wprowadzenia mimo to warto spróbować. Wielozadaniowość nie wpływa dobrze na efekty naszej pracy. Dlatego tez uważność może pomoc w zwiększeniu naszej efektywności a także satysfakcji z pracy.
Poniżej znajdziecie 15 wskazówek Thích Nhất Hạnha, które pomogą uczynić Wam pracę bardziej uważną.
- Zacznij dzień od 10 minutowej medytacji.
- Spróbuj znaleźć czas na to, by w domu powoli delektować się swoim śniadaniem.
- Przypominaj sobie wdzięczność za to, że po prostu żyjesz i że masz kolejne 24 godziny więcej do przeżycia.
- Postaraj się nie dzielić swojego życia na „czas dla siebie” i „czas na pracę”. Każdy czas może być całkowicie Twój, jeśli tylko pozostajesz w kontakcie ze swoim ciałem i umysłem w chwili obecnej. (…)
- Powstrzymaj się od wykonywania telefonów w drodze do pracy lub na spotkanie. Albo kiedy wracasz z pracy. Pozwól sobie prawdziwie spędzić czas ze sobą samym, może wśród natury i zauważ otaczający Cię świat.
- Zorganizuj sobie przestrzeń do oddychania, gdzie będziesz mógł iść za każdym razem w celu uspokojenia się, zatrzymania lub odpoczynku. Regularnie udawaj się tam, by wrócić do siebie i skupić się na teraźniejszości.
- Na lunch zjadaj tylko jedzenie, a nie swoje swoje lęki i zmartwienia. Nie jedz na swoim biurku. Zmieniaj otoczenie, idź na spacer.
- Uczyń rytuał z picia herbaty. Oderwij się na chwilę od pracy i popatrz wgłąb filiżanki. Wyobraź sobie całą drogę, jaką przebyła, byś mógł teraz ją pić: chmury i deszcz, plantację i pracowników uprawiających Twoją herbatę.
- Przed pójściem na spotkanie, wizualizuj sobie osobę bardzo spokojną, uważną. Uczyń schronienie z tej osoby, żeby pomóc sobie również pozostać takim.
- Jeśli czujesz złość lub irytację, powstrzymaj się od gwałtownego działania. Powróć do swojego oddechu i skup się na tym, jak oddech podróżuje do środka i na zewnątrz, do czasu aż się uspokoisz.
- Praktykuj patrzenie na szefa, na przełożonych, kolegów lub podwładnych jak na swoich sojuszników a nie wrogów. Zobacz, że wspólna praca przynosi więcej satysfakcji i radości. Wiedz, że wspólne sukcesy i sukcesy innych są także Twoje.
- Wyrażaj wdzięczność i uznanie dla swoich kolegów. Rób to regularnie, doceniając ich kwalifikacje. To zmieni całe środowisko pracy, czyniąc je bardziej harmonijnym i przyjaznym dla wszystkich.
- Postaraj się zrelaksować i powrócić do siebie, tak żeby wszystko co stresujące i skumulowane nie wróciło z Tobą do domu.
- Po powrocie do domu poświęć również trochę czasu na relaks, zanim zabierzesz się za obowiązki. Jeśli masz za dużo na głowie, tak na prawdę nigdy nie jesteś w stu procentach obecny. Postaraj się robić tylko jedną czynność na raz, poświęcając jej jednocześnie całą swoją uwagę.
- Pod koniec dnia wypisz sobie wszystkie dobre rzeczy, które przytrafiły Ci się w ciągu dnia. Podlewaj swoje nasiona przyjemności i wdzięczności regularnie, aby mogły wzrastać.
Dajcie znać czy spróbowaliście powyzszych wskazówek i jak sie one Wam sprawdziły? A może macie jeszcze jakieś swoje sposoby na uważność w pracy? Podzielcie sie w komentarzu. Mam nadzieje, ze podobał Wam sie ten wpis, zapraszam przy okazji serdecznie do śledzenia fanpage’a Kamila Frontino Slow Life Coaching, na którym znajdziecie codzienna dawkę motywacji i inspiracji do życia w rytmie slow.