Jak praktykować medytację mindfulness w efektywny sposób?
15 maja, 2021Jak zadbać o siebie latem?
20 czerwca, 2021Czy zastanawiales sie kiedys skąd bierze się glos krytyka wewnętrznego? Na jakim etapie Twojego życia powstał glos Twojego wewnętrznego krytyka? Zapraszam Cię do refleksji w tym temacie oraz spotkania z Twoim wewnętrznym krytykowanym dzieckiem.
“Oprócz naszego dorosłego ja, które uznajemy za to ” kim jesteśmy”, istnieje w naszej psychce ja dziecięce- żywa obecność dziecka, którym kiedyś byliśmy. Jako potencjał świadomości, stan umysłu, do którego wszyscy czasami się przenosimy, ten dziecięcy punkt widzenia i sposób reagowania jest stałym punktem psychiki. Może jednak wyparlismy dziecko dawno temu, odcięliśmy się od jego uczuć, percepcji, potrzeb, reakcji – kierowani błędnym założeniem, że przejście do dorosłości wymaga ” morderstwa.”
Dojrzenie tego prowadzi do przekonania, że nie można być sobą w pełni, jeżeli nie połączy się na nowo i nie stworzy życzliwego kontaktu z dziecięcym ja.
Zadanie to jest zwłaszcza ważne dla osiągnięcia autonomii. Człowiek idący przez życie z uczuciem odrzucenia najprawdopodobniej nie widzi, że problem został zinternalizowany i że on sam jest zaangażowany w proces odrzucania siebie, łącznie z odrzuceniem dziecięcego ja przez dorosłe; dlatego żadne zewnętrzne źródło aprobaty nigdy nie zaleczy tej rany.” N. Branden
Narodziny wewnętrznego krytyka.
Głos każdego krytyka wewnętrzny rodzi się na wczesnym etapie życia w odpowiedzi na wpływy otoczenia w jakim wzrastamy. Jako dziecko uwewnętrzniamy wpajane nam wartości powołując do życia głos w naszej głowie, który ma za zadanie przypominać nam o przestrzeganiu zasad i życiu tak jak nas nauczono. Niekiedy, odrzucając wartości wg których żyli rodzice, może pojawić się głos który będzie przypominał nam jacy mamy nigdy nie być.
Sposoby stosowane przez rodziców a rodzenie się wewnętrznego krytyka.
Nasi rodzice stosowali różnych sposobów, aby kontrolować nasze zachowanie. W większości przypadków ta kontrola rodzi w nas taką samą strategię wewnętrznej kontroli. Np. jeśli rodzic nas krytykował w celu zmotywowania, internalizujemy tąstrategię i krytykujemy siebie w tym samym celu.
Ocenianie
Rodzice zwykle mają wysokie oczekiwania względem swoich dzieci – oczekują, że nie będą one okazywać negatywnych emocji, że będą się odpowiednio zachowywać, że będą sprzątać po sobie, itp. Nie spełnianie tych standardów zwykle wywołuje krytykę, która sprawia, że dziecko czuje się niekochane, nieakceptowane,bezwartościowe. Tworzy to u dziecka zranioną część osobowości, którą nazywamy Krytykowanym Dzieckiem.
Wywoływanie uczucia wstydu
Wstyd jest uczuciem, które u dzieci jest wywoływane zwykle przez rodziców, nauczycieli lub rówieśników. Czasami wstyd pojawia się również u dzieci jeśli rodzice sami wstydzili się np. swojej biedy, rasy lub religii.
Przesadna kontrola
Niektórzy rodzice przesadnie kontrolują swoje dzieci w celu uchronienia ich przed niebezpieczeństwem.
Odrzucenie
Niektórzy rodzice świadomie lub podświadomie odrzucają swoje dzieci, przekazując im sygnał, że są niechciane (np. matka, która na danym etapie życia nie planowała mieć dzieci i bała się, że sobie nie poradzi z rolą matki). Może to spowodować u dziecka poczucie, że nie ma prawa do życia.
Poczucie winy
Czasami rodzice kontrolują dziecko za pomocą poczucia winy. Mogą wmawiać dziecku, że jest “złym dzieckiem” gdy podejmuje się zachowań, które nie są akceptowane przez rodziców.
Możemy wyróżnić wiele typów wewnętrznych krytyków( jest ich 7 jesli chcesz dowiedziec sie wiecej zrób Quiz i poznaj swój/e dominujący/e ty/y krytyka).
Mozemy wyroznic m.in glow Wewnetrznego Krytyka PErfekcjonisty. Być może w dzieciństwie słyszałes słowa takie jak: To nie jest wystarczająco dobre, Mógłbyś się bardziej postarać! Musisz to zrobić lepiej.Nie potrafisz nic porządnie zrobić. Jesteś leniwy i niezorganizowany.Pracujesz za wolno. Jesteś głupi. Jestem tobą zawiedziony.
Między innymi z tych zdań wzial sie wlasnie glos Swojego wewnętrznego krytyka Perfekcjonisty. (By poznać pozostałe typy krytyka kliknij tutaj by wykonac quiz!)
Jaki wpływ ma głos wewnętrznego krytyka na nasze dorosłe życie?
Wzorce z dzieciństwa wpływają na całe nasze późniejsze życie. Wewnętrzny Krytyk prowadzi negatywne auto narracje. Są to negatywne opowieści o samej sobie w myślach. Nasz wewnętrzny dialog ma ogromne znaczenie na nasze codzienne funkcjonowanie i nastrój. Wewnętrzny krytyk sprawia ze nie lubimy siebie, nie podejmujemy wyzwań, odbiera odwagę i podcina skrzydła. Krótko mówiąc osłabia nas i blokuje dostęp do naszej wewnętrznej mocy.
Spotkanie z wewnętrznym krytykowanym dzieckiem
Czy probowalas kiedys spotkac sie ze swoim wewnętrznym krytykowanym dzieckiem?
Kontakt ze swoim wewnętrznym krytykowanym dzieckiem jest niezwykle ważny aby zrozumieć i przetransformować glos krytyka wewnętrznego, dlatego dziś zachęcam Cię do wykonania zadań z nim związanych.
1. Po pierwsze: Medytacja
Usiądź w pozycji wyprostowanej, ustaw stopy na ziemi, poczuj własne ciało, bądź obecna w sobie. Zwizualizuj piękną i kwiecista łąkę, na której wszystko przepełnione jest pokojem i światłem. Spoglądasz w dal i dostrzegasz biegnące dziecko. Ono również Ciebie zauważa i podchodzi do Ciebie. Zaczynasz przyglądać mu się uważnie i zauważasz, że to jesteś Ty sama. Otwierasz swoje ramiona i przyjmujesz dziecko, które ze śmiechem wtula się w Ciebie. Poczuj w ramionach to małe, delikatne ciało. Wszystkimi zmysłami poczuj to magiczne spotkanie. Ściskasz mocno swoje wewnętrzne dziecko i czujesz, że przepływa przez Ciebie miłość. Poczuj, jak ważna jest dla Ciebie ta mała istota i jak bardzo potrzebuje Twojej miłości. Powiedź swojemu wewnętrznemu dziecku:
Teraz jestem tu dla Ciebie mój skarbie i zawsze już będę. jesteś dla mnie bardzo ważny, jesteś cenny, jesteś moim numerem jeden. Kocham Cię z całego serca!
Pozwól płynąć swojej miłości. Poczuj, jak karmi ona Twoje wewnętrzne dziecko, Ciebie oraz Twoje życie i jak łączy Ciebie z samym sobą. Jesteś teraz zjednoczony z własnym wewnętrznym dzieckiem. Ono jest obecne w Tobie, Ty sam jesteś Twoim wewnętrznym dzieckiem, jesteście całością połączeni w miłości oraz jedności. Poczuj w tym momencie płynącą w Tobie miłość i jedność
2. Po drugie: List
Napisz list do swojego małego Ty. Zapewnij swoje krytykowane wewnętrzne dziecko o swojej miłości, opiece i akceptacji. Na początek możesz przeprosić za to, że tak długo się z nim nie kontaktowałaś. W liście zapytaj o jego samopoczucie i problemy.
Kiedy już go napiszesz – napisz odpowiedź – zatem kolejny list – tym razem dziecka do Ciebie. Pisząc go, poczuj co dziecko chce Ci przekazać. Puść wodze fantazji. Otwórz się na to doznanie.
Jeśli będziesz czuła potrzebę możesz później kontynuować korespondencje.
3. Po trzecie: Ćwiczenie z lustrem
Stań przed lustrem, popatrz na siebie z miłością i wyobraź sobie, że w odbiciu widzisz siebie sprzed lat. Przypomnij sobie, jak wyglądałaś, jak Cię wtedy pieszczotliwie nazywano i zacznij rozmowę. Powiedz to, co leży Ci na sercu, to, co zawsze chciałaś usłyszeć. Pozwól, by potok słów wylewał się z Ciebie, nie hamuj tego, co do Ciebie przychodzi. Pozwól sobie na chwilę rozmowy z małą sobą.
Powyższe ćwiczenia mogą wywołać w Tobie silne emocje. Pozwól im płynąć, zaakceptuj ich istnienie. Pozwól sobie na ból, płacz, radość.
Nie ma jednej najlepszej metody na pracę z wewnętrznym dzieckiem. Każda z Nas jest inna dlatego też dla każdej z nas inna metoda może być najlepsza.
Pamiętaj nie musisz robić wszystkich ćwiczeń od razu, daj sobie czas!
Wracaj do tych ćwiczeń gdy tylko poczujesz potrzebę!
Jeśli chciałbyś wykonać kolejny krok na drodze do pracy z Twoim Krytykiem Wewnętrznym to zapraszam Cię do wykonania quizu i poznania 7 typów krytyka wewnętrznego!
Zrób quiz teraz i rozpocznij pracę nad krytykiem wewnętrznym!