Życie bez oczekiwań
28 lutego, 2019Samowsparcie czyli jak poradzić sobie w trudnych chwilach
14 kwietnia, 2019W powietrzu czuć powiew wiosny, za oknem słońce i pierwsze kwiaty a Ty nie masz energii do działania? A czy pamiętasz o swoich potrzebach? Kiedy ostatnio zapytałeś siebie samego czego potrzebujesz?
Przesilenie
Co dnia na naszych barkach dźwigamy stos obowiązków zarówno domowych jak i zawodowych. Żyjemy od weekendu do weekendu, a nawet te przysłowiowo wolne dni często są zajęte od rana do wieczora. W końcu przychodzi taki czas kiedy czujemy sie wykończeni a organizm odmawia posłuszeństwa. Dbając o rodzinę, dom, myśląc o pracy zapominamy o tym co jest ważne dla nas, często cierpią na tym nasze potrzeby. Kiedy ostatnio zapytałeś siebie czego tak naprawdę potrzebujesz? Zatrzymaj sie teraz na chwile i wsłuchaj w swoje ciało i serce.
Potrzeby
Zapewne znana jest Ci piramida potrzeb Maslowa. Jeżeli nie spójrz na grafikę poniżej.
Zastanów sie i odpowiedz na pytania:
- Na ile w skali od 1 do 10 zaspokajasz poszczególne potrzeby (1 w ogóle, 10 w pełni) Zapisz odpowiednia ocenę przy każdej potrzebie.
- Które potrzeby wymagają obecnie najwięcej uwagi?
- Na ile odczuwasz chęć zajmowania sie takimi potrzebami jak samorealizacja, transcendencja, wyrażanie siebie?
- Które z podstawowych potrzeb są przez ciebie najbardziej zaniedbane?
Identyfikacja potrzeb
Poświęć w tym tygodniu czas na obserwacje i analizę swoich zachowań. Zastanów sie jakie potrzeby mają na celu zaspokoić Twoje konkretne zachowania np. palenie papierosów, bieganie, zdrowe odżywianie, zakupy, rozmowy z przyjaciółką, spacer po lesie, lenistwo przed telewizorem. Wypisz na kartce po lewej stronie zachowanie a po prawej potrzebę. Zastanów sie które z tych zachowań są destruktywne a które wspierające. Zadaj sobie pytanie: Co mi to daje?
Widząc zależność pomiędzy potrzebą a sposobem w jaki ją zaspokajamy zaczynamy rozumieć iż nie zawsze jest on dobry i szukać bardziej adekwatnych i skutecznych rozwiązań.
Drogi do zaspokajania potrzeb
Gdy przeanalizujesz już zachowania i dojdziesz do tego jakie potrzeby za nimi stoją zastanów sie nad zaniedbanymi potrzebami. Którym potrzebom w tym momencie poświęcasz najmniej czasu? Gdzie odczuwasz braki, które najchętniej byś uzupełnił? Zastanów sie i wypisz na kartce wszystkie niezaspokojone, zaniedbane potrzeby. Pomyśl jakie nowe działania możesz podjąć i jakie nowe umiejętności czy nawyki możesz wykształcić aby te potrzeby zaspokoić?
Nawiązywanie kontaktu ze swoimi potrzebami
Postaraj sie przez najbliższy tydzień zadawać sobie codziennie pytanie czego teraz najbardziej potrzebuje? Poświęć każdego dnia kilka chwil na refleksje. Przygotuj sobie także coś co będzie Ci przypominać o zwracaniu uwagi na bieżące potrzeby (może to być przypomnienie w telefonie, bransoletka lub inny forma).
Czesto działamy na tak zwanym autopilocie nie zastanawiając sie nad tym co leży u podłoża naszych zachowań. Uważność i samoobserwacja nie tylko pozwalają nam zwiększyć samoświadomość, ale także dokonać istotnych zmian w naszym codziennym życiu. Automatyzmy (czyli automatyczne zachowania) mogą nas oddalać od realizacji naszych potrzeb.
Może zastanawiasz sie dlaczego zrozumienie natury naszych potrzeb jest tak istotne? Ponieważ jest to podstawa do odpowiedniego ukierunkowania naszych dążeń w rozwoju osobistym. Gdy potrzeby nie sa zaspokojone w naszym życiu zaczyna brakować równowagi, stabilności i spokoju a my stajemy sie rozdrażnieni i sfrustrowani. Jeśli marzysz o zaznaniu spokoju wewnętrznego i równowadze w Twoim życiu to rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb to pierwszy krok na drodze realizacji tego marzenia.
Życzę Ci powodzenia na drodze do realizacji swoich potrzeb!
Pozdrawiam wiosennie,
Kamila