Jak zrealizować cele?
21 stycznia, 2019Wiosenny rozkwit czyli zadbaj o swoje potrzeby!
25 marca, 2019Często mamy zbyt wielkie oczekiwania wobec innych osób. Jest to nawyk, z którym większość ludzi ma wielokrotnie do czynienia i ciężko z nim pracować. Myślimy np. że nasz partner powinien dać nam wsparcie we wszystkich naszych wyborach i nigdy nie być przeciwko. Niekiedy czekamy na to, że nasza rodzina rozwiąże nasze problemy albo przyjaciele będą zawsze obok nas gdy będziemy mieć problem. Co jednak zrobić gdy rzeczywistość jest inna niż nasze oczekiwania? Jak nie dać sie przygnieść rozczarowaniu czy rozgoryczeniu i uwolnić sie spod wpływu oczekiwań? Zapraszam do wpisu: Życie bez oczekiwań .
Zmierz poziom wewnętrznych oczekiwań.
Na początek naszej refleksji na temat oczekiwań mam dla Ciebie ćwiczenie: „Zmierz poziom wewnętrznych oczekiwań.”
Zapisuj na karce te momenty w ciągu dnia, w których poczułeś rozczarowanie, tym jak jest. Te rozczarowania mogą dotyczyć Ciebie, Twojej rodziny, współpracowników, świata. Po prostu każdy moment, w którym pomyślałeś: „dlaczego jest tak, a nie inaczej?”. Pamiętaj chodzi tu głównie o Twoje myśli.
To ćwiczenie pomoże Ci zmierzyć Twój wewnętrzny poziom oczekiwań i skonfrontować go z tym, jak wyobrażasz sobie swoje idealne życie. Większa świadomość tego jak jest, pomoże Ci w dalszej pracy.
Brak oczekiwań a zadowolenie z życia
Spędzamy olbrzymią część naszego życia czekając na wydarzenia, które mają nastąpić i na to by osoby robiły dokładnie to czego chcemy. Nie jesteśmy zawsze świadomi, że oczekiwanie czasem jest synonimem pragnienia. Niekiedy może wkraść sie tu także manipulacja, której nie jesteśmy świadomi.
Tendencja do tworzenia oczekiwań jest wręcz automatyczna. Robimy to każdego dnia, żyjąc często w iluzji i nie dopuszczając do siebie prawdy o rzeczywistości.
Możesz stworzyć oczekiwania wobec swojego partnera dotyczące na przykład tego, że będzie zawsze z Tobą i Ty będziesz jego priorytetem. W międzyczasie nadchodzą wakacje i Twój partner mówi ci, że chciałby wyjechać sam z przyjaciółmi na kilka dni. Część ciebie nie może przestać cierpieć z powodu rozczarowania, ponieważ część Twoich oczekiwań rozpadła sie i nie wiesz jak sie z tym zmierzyć.
Czy to znaczy, że Twój partner Cie nie kocha? Absolutnie nie. Nie jest to z tym równoznaczne. Sam stworzyłeś/aś schematy w Twojej głowie, które były zbyt idealistyczne.
Tendencja do wyprzedzenia wydarzeń i tworzenia przypuszczeń dotyczących innych, bazujących na “ja mam nadzieje” albo “ja chce” jest w nas naturalna. Jednakże gdy to co przewidywaliśmy sie nie spełnia, doznajemy rozczarowania, które żywi sie naszymi nadziejami i konkretnymi oczekiwaniami, stworzonymi biorąc pod uwagę tylko nas samych, nasze pragnienia, marzenia a niekiedy i lęki.
Jak uwolnić sie spod wpływu oczekiwań na nasze życie? Przede wszystkim uświadomić sobie, że je mamy i że kierujemy sie pewnymi schematami. Po uświadomieniu sobie tego możemy zacząć pracować nad tym skąd sie biorą nasze oczekiwania. Częstą przyczyną mogą być niezaspokojone potrzeby.
Niezaspokojone potrzeby a oczekiwania
Poziom zaspokojenia naszych potrzeb mocno przekłada się na poziom naszych wewnętrznych oczekiwań. Można wręcz powiedzieć, że za każdą niezaspokojoną potrzebą stoi jakieś oczekiwanie. Im dana potrzeba mniej zaspokojona, tym więcej oczekiwań w danym obszarze.
Poniżej mam dla Ciebie ćwiczenie związane z rozpoznaniem Twoich potrzeb.
Ćwiczenie: Czego teraz potrzebuje?
Skup sie na swoich potrzebach. Ćwiczenie jest bardzo proste, jednak wymaga uważności na siebie. W ciągu dnia przynajmniej 5 razy zadaj sobie pytanie: Czego teraz najbardziej potrzebuję? Możesz sobie to pytanie zadawać w dowolnych momentach w ciągu dnia. Zapisuj swoje potrzeby i zaspokajaj je jeśli to możliwe w danej chwili.
Co może Ci pomóc? Dobrze jest mieć przy sobie jakiś przedmiot, który przypomni Ci o tym zadaniu: bransoletka, pierścionek. Za każdym razem gdy spojrzysz na ten przedmiot przypomnij sobie pytanie: Czego teraz najbardziej potrzebuję?
Dlaczego warto zrobić ćwiczenie?
To ćwiczenie pomoże Ci bliżej przyjrzeć się Twoim potrzebom i sprawdzić, czy potrafisz je na bieżąco zaspokajać. Zobaczysz również jak mocno nasze niespełnione potrzeby przekładają się na oczekiwania.
Niespełnione oczekiwania a emocje
Kolejny krok to przyjrzenie sie swoim emocjom. Nasze emocje podobnie jak oczekiwania potrzebują być zauważone i zaakceptowane. Pamiętaj, że nie ma złych i dobrych emocji, one po prostu są. Im bardziej będziesz ich świadomy, tym lepiej możesz się nimi zaopiekować i szybciej wrócić do równowagi.
Ćwiczenie : Gdzie czujesz swoje oczekiwania?
Spróbuj być uważny na te chwile, gdy spotykasz się ze swoimi oczekiwaniami, niespełnionymi potrzebami, rozczarowaniami wobec tego jak jest. To mogą być zdarzenia ze świata zewnętrznego, lub po prostu Twoje myśli.
- Spotkasz się z rozczarowaniem – zauważasz je i stajesz się bardziej świadomy.
- Następnie robisz kilka głębokich oddechów i zadajesz sobie pytanie: Co teraz czuję? Jakie emocje to we mnie wywołuje?
- Gdy „złapiesz” tę emocje wsłuchujesz się w swoje ciało: W jakiej części ciała to czuję?
Jako materiał pomocniczy zamieszczam mapę emocji wg. L. Hay. To tylko podpowiedź może się okazać, że Ty odczuwasz swoje emocje w innych miejscach.
Mam nadzieje, iż ten wpis pomógł Ci skonfrontować sie z Twoimi oczekiwaniami i określić z jakich potrzeb mogą one wynikać i jakie emocje w Tobie powodują. Zycze Ci uwolnienia sie od oczekiwań w stosunku do siebie, innych czy świata i życia w zgodzie z sobą będąc uważną i świadomą swoich potrzeb i emocji.