Jak oswoić lęk i odzyskać poczucie sprawczości?
23 marca, 2020Pauza na uważność
30 maja, 2020Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Co więc możemy zrobić by poradzić sobie z nim? Zapraszam Cię do wpisu, w którym dowiesz sie jakie sa strategie radzenia sobie ze stresem. Jak poradzić sobie ze stresem? Poznaj przydatne strategie!
Czy stres jest zawsze zły?
Pisze ten tekst w momencie, w którym zmagamy sie z bardzo trudna sytuacja na skalę globalna. Sytuacja ta przyczynia sie do tego, iż wielu z nas odczuwa lęk, niepokój czy własnie stres. W poprzednim wpisie pisałam o tym jak oswoić lęk i odzyskać poczucie sprawczości. Dzisiaj chciałabym zająć sie tematyka związaną ze stresem, z którym wielu z nas nie radzi sobie obecnie.
Przede wszystkim chciałabym abyście najpierw zastanowili sie jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie gdy słyszycie słowo stres? Z czym sie Wam on kojarzy?
Większości z nas pierwsze skojarzenie jakie przychodzi do głowy jest negatywne. Ale czy stres zawsze jest jednoznacznie negatywny?
Chciałabym w tym momencie wspomnieć o bardzo ciekawym badaniu o którym przeczytałam w książce „Sila stresu” Kelly McGonigal, którą nawiasem mówiąc Wam bardzo polecam. Autorka książki jest także mówca TED jej wystąpienie na temat stresu możecie zobaczyć TUTAJ.
Badanie to dotyczyło nastawienia do stresu. Wzięło w nim udział około 30 tysięcy Amerykanów. Zadano im pytanie: „Czy uważasz, że stres szkodzi Twojemu zdrowiu?”. Wyniki były zaskakujące. Osiem lat później przeszukano ogólnie dostępne bazy danych, aby sprawdzić, ilu spośród 30 tysięcy uczestników badania zmarło. Okazało się, że wysoki poziom doświadczanego stresu zwiększył ryzyko śmierci o 43%. Jednocześnie zwiększone ryzyko śmierci występowało wyłącznie w przypadku ludzi, którzy uważali, że stres szkodzi ich zdrowiu. A wiec nie dotyczyło osób, które deklarowały, że doświadczają silnego stresu, ale nie uważają go za szkodliwy dla zdrowia. Ponadto w przypadku tej drugiej grupy ryzyko śmierci okazało się najniższe wśród uczestników badania, czyli niższe nawet w porównaniu do badanych, którzy deklarowali, że doświadczają niewielkiego stresu.
Co nam to mówi? Negatywne przekonania na temat wpływu stresu mogą zwiększyć jego negatywny wpływ na nasze życie. Warto więc dostrzec ta druga pozytywna stronę stresu. W życiu każdego z nas zapewne były sytuacje gdy stres i związane z nim wydzielanie m.in adrenaliny spowodował większą mobilizacje do działania np. nauka przed ważnym egzaminem, pisanie pracy magisterskiej itd.
Rodzaje stresu
Stres możemy podzielić na rożne rodzaje ze względu na jego natężenie:
- codzienny (niskie nasilenie np stanie w korku)
- stres o średnim nasileniu (np utrata pracy, inne trudne wydarzenia, niepowodzenia)
- bardzo silny (wypadek komunikacyjny, kataklizm, doświadczenie przemocy fizycznej, śmierć kogoś bliskiego)
Każdy z nas inaczej sobie radzi ze stresem. Jest on odczuwany subiektywnie. To my nadajemy sytuacji znaczenie. Także dla jednego dana sytuacja może być silnie stresująca a ktoś inny w ogole nie zwróci na nią uwagi.
Możemy postrzegać wszystko w kategoriach krzywdy i doznanej straty, ale możemy tez patrzeć w inny sposób. jako szanse na zmianę, nowe opcje i możliwości.
Reakcja na stres
To jak reagujemy na doznany stres może zależeć od wielu czynników. m.in:
- od naszego wychowania (obserwowaliśmy to jak nasi rodzice reagowali na stres gdy byliśmy mali)
- od naszych wzorców w trakcie życia ( np znajomi, środowisko w którym żyjemy)
- od cech osobowościowych, od temperamentu
Style radzenia sobie ze stresem:
- adaptacyjne – te które pomagają nam czuć sie lepiej
- nieadaptacyjne– te które sprawiają, ze czujemy sie gorzej
Stres może być:
- krótkofalowy (np. egzamin na studiach)
- długofalowy (np. opieka nad nieuleczalnie chora osoba, bycie w toksycznej relacji itd.)
Skąd sie bierze stres?
Ze stresem mamy do czynienia gdy wymagania (zewnętrzne lub wewnętrzne) są na granicy naszych możliwości lub je przewyższają. Wtedy odczuwamy stres.
Wymagania zewnętrzne to np.:
- nie wiemy czy nie będzie redukcji etatów ze względu na obecną sytuacje kryzysowa czyli czy nie stracimy pracy
- czy damy rade dostosować sie do nowych warunków pracy, szef może wymagać od nas czegoś czego nie wymagał wcześniej
- jak poradzimy sobie z pracą z domu mając dzieci w domu i musząc sie nimi opiekować
Wymagania wewnętrzne:
- powinnam zawsze dawać z siebie 100% niezależnie od warunków
- powinnam być elastyczna, dobrze sie dostosować do obecnej sytuacji
- powinnam być idealna matka, mieć idealnie wysprzątane mieszkanie
- powinnam sie rozwijać, robić kursy online, wykorzystać ten czas na zainwestowanie w siebie (pułapka produktywności)
Stres informacyjny
Każdy z nas posiada różne możliwości przyswajania informacji. Dla niektórych nadmiar informacji może być źródłem stresu. Czasem wydaje nam sie, że mając dostęp do informacji możemy mieć odzyskać poczucie kontroli, ale jest to złudzenie. Podskórnie czujemy, że nie jest to dla nas dobre i że długofalowo wpływa to negatywnie na nasze samopoczucie. Być może ktoś inny nie będzie sie tak przejmował i na dla niego nie jest to problem, ale każdy z nas ma inne limity i inna wrażliwość. Dlatego warto wsłuchać sie w siebie i swoja wrażliwość. Jeśli natłok informacji powoduje, że czujemy sie źle to powinniśmy zmniejszyć codzienny dostęp do źródeł informacji.
Strategie radzenia sobie ze stresem
Strategia nr 1
- zorientowana na cel/działanie – Przyglądamy sie i zastanawiamy co możemy zrobić, jaki mamy wpływ, nad czym mamy kontrole i jak możemy dostosować nasze działania do obecnej sytuacji. W obecnej sytuacji nie na wszystko mamy wpływ. Możemy ograniczyć wychodzenie z domu. Możemy skupić sie na tym jak zadbać o nasze zdrowie. Możemy zdrowo sie odżywiać. Możemy zadbać o nasza kondycje wykonując ćwiczenia fizyczne w domu. Możemy zadbać o nasza odporność spożywając odpowiednie warzywa czy owoce.
Strategia nr 3
- unikanie – zaprzeczenie, wyparcie. Możemy ja dostrzec u osób, które mówią np. „Mnie to nie dotyczy, ja teraz mam swoje problemy do rozwiązania…” albo „Ja tak już mam, taka jestem , nie zmienię sie…” Jest to strategia związana z wyparciem, z niezgoda na zaistniała sytuacje. Niechęć do przyznania sie przed sobą samym jaka jest prawda. Wiele osób nie jest gotowych lub nie jest na silach zmierzyć sie z zaistaniala sytuacja dlatego tez stosują taka strategie by sobie poradzić.
Strategia nr 2
- zorientowana na emocje- Skupiamy sie na tym jak sie czujemy, jak zminimalizować negatywne emocje (nie wypierając ich) albo jak czuć więcej pozytywnych emocji. Możemy mieć z nią do czynienia np. w sytuacji osób opiekujących sie osobami chorymi terminalnie, gdzie już zrobiło sie wszystko co w naszej mocy by znaleźć rozwiązania, nie ma sie wpływu na to co nastanie, dlatego warto skupić sie na tym by jak najwięcej było dobrych emocji i kreować jak najwięcej doświadczeń wywołujących dobre emocje i dobre wspomnienia
Inne koncepcje radzenia sobie ze stresem:
- kreowanie pozytywnych zdarzeń
- nasączanie zwykłych codziennych zdarzeń pozytywnym znaczeniem
- znajdowanie sensu w sytuacjach trudnych (świat tak pędził a teraz mamy czas na weryfikacje tego co naprawdę jest dla nas ważne)
- strategie związane z duchowością (np. medytacja)
Zadaj sobie teraz pytania:
- Jakie są Twoje reakcje na stres?
- Jakie są źródła stresu, którego teraz doświadczasz? Czy sa zewnętrzne czy wewnętrzne?
- Czego najbardziej potrzebujesz w związku z tym?
- Co konkretnie możesz teraz zrobić? Na co masz wpływ? Co możesz zmienić?
Metody i techniki pomocne w radzeniu sobie ze stresem
W rozładowaniu stresu może także pomoc rozmowa czy to z bliskimi czy to z przyjacielem. Można spróbować odnowić także stare kontakty. Niekiedy warto zwrócić sie o pomoc do specjalisty np. psychologa czy tez psychoterapeuty.
Ważne jest by zadbać o relaks. Robić to co sprawia nam radość i przyjemność. Np. zrobić sobie kąpiel z olejkami, obejrzeć komedie, poczytać książki, pokolorować kolorowanke antystresowa.
W stresie może pomoc nam także aktywność fizyczna, ważne, by dobrać ja do siebie, nie zmuszać sie, żeby to nie była tortura, może to być np. joga czy tez pilates.
Innymi praktykami, które mogą być dla nas pomocne w czasie gdy doświadczamy przedłużającego sie stresu sa praktyka mindfulness (szczególnie metoda Mindfulness Based Stress Reduction o której więcej będę pisać w kolejnych artykułach na blogu) a także Praktyka Wdzięczności o której pisałam Tutaj jak i wiele różnych technik relaksacyjnych. Jedna z nich jest np. jest Emotional Freedom Tappping czyli technika emocjonalnej wolności. Tu możecie zobaczyć filmik na czym polega.
Bardzo pomocne w radzeniu sobie m.in ze stresem, ale także z niepokojem czy lekiem jest świadome oddychanie. Napisze o nim w kolejnych artykułach. Natomiast już teraz polecam Ci Istytut Oddechu Michala Godlewskiego i jego grupę na Facebooku.
Ważne jest byśmy wiedzieli, że dla każdego z nas inna metoda czy technika może okazać sie skuteczna w radzeniu sobie z negatywnym wpływem stresu w naszym życiu. Nie oceniajmy wiec negatywnie ani innych ani nie miejmy pretensji do samych siebie. Często po prostu nie mieliśmy wzorców ani nie wiedzieliśmy jak radzić sobie w sytuacjach stresujących. Wszystko jednak można zmienić.
Mam nadzieje, że ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy. Jeśli uważasz, że może być pomocny dla kogoś innego podziel sie nim! Zapraszam Cie do śledzenia aktualności na fanpage: Kamila Frontino Slow Life Coaching
Pamiętaj: Jestem tutaj dla Ciebie, jeśli potrzebujesz wsparcia w obecnej sytuacji zgłoś sie do mnie. Oferuje darmowa sesje coachingu kryzysowego. (jeśli jesteś zainteresowany/a napisz wiadomość przez fanapge).